Rattasportlane Taavi Kannimäe: rattamaratonidel pole iial sarnaseid päevi ega olusid
Üle Eesti leidub mitmeid aktiivseid rattaklubisid, kes oma kodukohas rattasporti au sees hoiavad ja ootavad kohe algavat võistlushooaega. Miks just rattasport, uurisime Hauka Veloklubi ja Team Antsla ratturilt Taavi Kannimäelt ning ka teistelt tema tiimi liikmetelt.
Rattaspordiga tegi Taavi lähemat tutvust juba 10-aastaselt, tänu sugulasele, kes rattamaratonidel osales. „Juhuse tõttu sattusin pealtvaatajana ühele maratonile ning asi tundus niivõrd põnev, et mõne aja pärast oli stardis mu vanem vend Viljar Kannimäe ja paari aasta pärast ma ise,“ meenutab ta. „Esimese 10 aasta vältel sõitsin rattaga üsna vähe, aastas nii 2000-5000 kilomeetrit ja võistlustel käisin siin-seal nii kuidas võimalusi ja tahtmist oli,“ lausub Taavi.
Tõsisem tahe ja motivatsioon üha paremaks saada tekkis tal 3-4 aastat tagasi ja täna on mees tõeline rattahunt. „Viimase kolme-nelja aastaga olen treeninud oma äranägemise järgi ja mahtu sujuvat kasvatanud. Enamik vabast ajast ja sissetulekust lähebki just rattaspordile,“ tunnistab ta.
Võrratult vaheldusrikas
Taavi naudib rattasporti eelkõige selle vaheldusrikkuse ja ala iseloomu pärast. „Võrreldes muude aladega on rattasõit kasvõi juba ühe võistluse või treeningu lõikes niivõrd varieeruv. Trennides on võimalik katta pikki vahemaid ja näha palju, näiteks jalgpallur, võrkpallur või kiiruisutaja veedavad suurema osa oma ajast ühel samal sarnasel väljakul või fikseeritud ringil,“ võrdleb ta. „Ratturil on palju väljundeid juba erinevate rattadistsipliinide osas ning ka puhtalt maratoni formaadis pole iial sarnaseid päevi ega olusid. Võib olla nii kuuma, külma, lund, vihma, muda, tolmu jne. Vahel seda kõike isegi üheainsa maratoniga – igav ei hakka kunagi,“ kinnitab ta.
Hauka Veloklubi ja Team Antsla
Kuna rattasport on paljuski tiimisport, kuulub ka Taavi Antslas tegutsevasse Hauka Veloklubisse, kus on liikmeid 40 ringis ja kes kohalikule rattaelule tublisti hoogu annab. Näiteks korraldatakse Antslas nelja-etapilist rattasarja ja juba viiendat aastat Kaika rattamaratoni. Lisaks organiseeritakse matku ning kui lumi maas, siis ka suusaüritusi.
Taavi usub, et tänu klubi tegevusele paljud kohalikud lapsed varakult rattaspordis kodus, kuna igast klubi korraldatud võistlusest võtab osa mitukümmend suuremat ja väiksemat rattasõpra.
Osaliselt Hauka Veloklubist on Taavi eestvedamisel 2018. aastal tuule tiibadesse saanud ka Team Antsla. „Tiimi loomise eesmärgiks oli meie kodukohta laiemalt tutvustada ja Bosch Eesti Maastikurattasarjas välja panna Antsla kandi tugevamaid rattureid koondav võistkond,“ ütleb Taavi. Tema sõnul on ühise meeskonna ja klubi liikmeks olemine oluline. „Seltsis on segasem. Trennid lähevad mitmekesi oluliselt kiiremalt. Kui liiga palju üksi treenida, siis see võib nüristav olla. Lisaks on rattasport meeskonnaala, kus tiimikaaslased üksteist aitavad,“ ütleb ta.
Võidukas tiim
2018. aasta oli verinoorele Team Antslale edukas, sest Bosch Eesti Maastikurattasarjas saavutasid nad võistkondade arvestuses esimese koha. Taavi tõdeb, et starti mindigi võidumõtted peas. „Muidugi teadsime, et niisama möödaminnes esikohale ei tõuse. Meil oli nii õnne kui ka ebaõnne ning lõppkokkuvõttes suutsime kerge eduga esimestena poodiumile astuda. Olime võistlustel nii juhtpositsioonil kui ka tagaajajad, kuid teise koha saanud Veloplusi tiim sai ühelt etapilt kesisema tulemuse ja nii jäigi meil viimasel etapil Rõuges ülesandeks vaid oma ära teha, et võit koju tuua.“ Naljaga pooleks lisab ta, et edu tõid tugevad tiimiliikmed, pisut taktikat ja tasemel jootjad ehk oma naised raja ääres.
Taavi soovitab teistelgi võistkonnaga starti minna, sest see annab personaalsetele eesmärkidele lisapõnevust. Hauka Veloklubi näitab igatahes teistele eeskuju, sest paneb tänavu Bosch Eesti Maastikurattasarjas lisaks kahele meeskonnale välja ka naiskonna.
Allikas: Ajakiri Sport