Järgmisel aastal sõidavad neli Eesti ratturit (Tanel Kangert, Mihkel Räim, Norman Vahtra ja Martin Laas) World Touri ehk kõige kõrgema tasemega meeskondades. Kuna kõikidele suurtuuridele pääseb peale ka Rein Taaramäe tööandja Total Direct Energie, kes kuulub aste madalamasse ehk Pro Continental tiimide seltskonda, siis on uuel aastal teoreetiliselt võimalik, et ühel suurtuuril võib näha stardis viite Eesti ratturit. Räim eelistaks seejuures oma debüüdi teha Vueltal.
Sa võitsid tänavu mais koduse Tour of Estonia ja septembris Rumeenia velotuuril ühe etapi. Lisaks olid sa mitmel korral võidule väga lähedal. Võib-olla suures pildis on natuke kehvem hooaeg, kui mullu, aga kuidas sa ise selle aasta kokku võtaksid?
Eks igale mõõnale järgneb tõus ja tõusule järgneb mõõn. Kindlasti ta ei olnud parimaid hooaegu, aga raske on nii öelda, kui sa iga aasta tahad paremaks minna ja paremaks. Kuskil tuleb ju sein ette korraks. Loodame, et sel seinal on uks, millest läbi minna järgmisele tasandile.
Sa liitusid Israel Cycling Academyga selle algusaastail, kui ta oli veel kontinentaaltasemega meeskond. Neli aastat hiljem on tiim tõusnud World Touri klubide sekka. Milline oli sinu roll alguses ja milline on ta praegu?
Eks ta on olnud jah selline Tuhkatriinu lugu nii mulle kui tiimile. Käsikäes me oleme käinud seal. Ainult esimene aasta ma ei olnud tiimi liige, kui tiim loodi. Teisel aastal ühinesin nendega. Roll on muutunud niimoodi, et alguses ma ei olnud niinimetatud staar seal tiimis. Siis ma kuidagi läbi teiste inimeste ebaõnne võitlesin ennast liidriks, hoidsin lippu kõrgel. Eks seal vahepeal on viimastel aastatel raske olnud aru saada, mis see täpne roll on, aga ma olen oma šansid saanud, kuigi see aasta ikka tunduvalt vähem kui eelnevatel aastatel. Loodame, et see paraneb uuel aastal, aga samas eks ma pean ennast näitama ka ja ma annan endale aru, et World Tour on natuke teine asi, kui kontinentaal- ja prokontinentaaltasemel võistlemine.
Milliseks saab sinu roll uuel aastal?
Ei ole teada, sest ratturid isegi ei tea praegu, kes meil tiimikaaslased on. Nii palju lahtisi otsi on. Võib-olla tiimi juhtkond teab, aga meile seda infot pole edastatud. Aga ma ise arvan, et ma parema meelega sihiks natuke madalamaid võidusõite ja üritaks seal tulemust teha ja olla liider nendel ja muidugi mõningad suuremad sõidud ka hulka. Mul ei ole probleemi teisi aidata.
World Touri meeskonnana saab teie klubi nüüd kõikidele suurtele sõitudele peale, sealhulgas suurtuuridel. Milline on sinu kalender ja kas võib oodata sind tegemas debüüti mõnel suurtuuril?
Kalendri kohta isiklikult ei tea midagi, aga nii palju teame, et kõik suurtuurid on kavas, suured klassikud, väiksemad velotuurid. Selline see plaan on. Ütleme nii, et ühepäevasõitudel mind see enam ei rahulda, et ma lihtsalt starti lähen, et saada linnuke kirja, et ma olen seda klassikut alustanud või lõpetanud. See mind ei motiveeri. Kindlasti ma tahan seal osaleda kas meeskonda aidates või ise üritades midagi teha. Aga üks suurtuur peaks järgmise aasta menüüsse kuuluma. Ma ise eelistaks alustada Vueltaga, aga kui palju see minu otsustada on, eks seda aeg näitab.
Israel Cycling Academy on hästi rahvusvaheline klubi. Järgmiseks hooajaks on teil juba 11 erinevat rahvust meeskonnas esindatud. Lisaks sinule liitus uueks aastaks teine eestlane, Norman Vahtra. Kui suurt rolli see sinu jaoks mängib, kui palju mõjutab?
Meil on läbi aegade olnud väga palju erinevaid rahvusi tiimis. Ühel aastal oli lausa 18 erinevat rahvust. Eks see tiim sinna poole püüdleb praegu. Kindlasti on hea, kui eestlane on meeskonnas. Võib-olla mõned asjad, millest teised võistlustel päris hästi aru ei saa ehk oma kaasmaalasega on see vähe kergem. Eks vaatame, kuidas see asi sujub.
Vaata ka ETV spordisaate lugu:
https://sport.err.ee/997200/raim-uks-suurtuur-peaks-jargmise-aasta-menuusse-kuuluma-ise-eelistaks-vueltat