Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi treener Caspar Austa osales 19. aprillist 3. maini Portugalis Anadias toimunud UCI koolitus- ja treeninglaagris, mille lõpus sai Level 2 treeneritaseme sertifikaadi.
Enne kui sammud sai seada Portugali, tuli Austal läbi teha UCI Level 1 treeneritaseme kursused. Nii muutuski kevadine Hispaania rattalaager paralleelselt õppimislaagriks. „Maht oli meeletu. Istusin kaks nädalat arvuti taga, õppisin ja tegin teste,“ meenutas Austa. „Lisaks pidin läbi tegema WADA programmi, mis oli eelduseks eksamile pääsemiseks. Selleks, et kursus edukalt lõpetada, tuli lõpueksamil saada vähemalt 85%. Eksimisruumi väga palju ei olnud. Mäletan, et mu käed värisesid, sest kui ma oleksin läbi kukkunud, siis ma poleks Portugali saanud minna. Õnneks tegin ära!“
Sama päeva õhtul ostis Austa lennupiletid Portugali, kus ootas ees järgmine väga intensiivne õppimise periood. Lisaks Austale sõitis Anadias asuvasse UCI keskussesse tema õpilane Henry Närap. Päevad olid pikad ning koolitajad olid pärit Prantsusmaalt, Portugalist ja Suurbritanniast. „Kell 9 istusime laua taha õppima, vahepeal olid lõuna- ja õhtusöök ning lõpetasime ca 21.30 ajal,“ jätkas Austa. „Lisaks teoreetilisele osale saime ka välipraktikat ning igale treenerile anti ülesandeks viia läbi treeningsessioon kaheksale-üheksale sportlasele. Selle käigus tehti märkmeid, kuidas treening on üles ehitatud, kuidas läbi viidud ja kuidas lõpetatud. Selle peale oli üks eksami osa. Lisaks pidid kõik treenerid tegema oma kaasa võetud õpilasele aastase treeningplaani.“
Austa sõnul oli kõige ärevam hetk lõpueksami sooritamine, sest ühtki abimaterjali kasutada ei võinud. Lauale võis jääda ainult pastakas. Austa pelgas kõige enam keelebarjääri, sest valikvastustega küsimusi seitsmeleheküljelisel eksamil ei olnud. „Eksam kestis poolteist tundi. Peale seda oli õhtusöök, kus jagati sertifikaadid välja. Kui Caspar Austa nimi välja hõigati, langes kivi südamelt. Tuli välja, et kõik ei sooritanudki eksamit, kuigi ma uskusin esialgu, et kui juba kohale on tuldud, küllap siis antakse paber ka.“
Kuigi Austa on teinud treeneritööd juba kümme aastat, siis toob ta välja, et sai rahvusvahelistelt koolitajatelt juurde väga palju uusi teadmisi ning ka Eestis võiks selliseid koolitusi toimuda. „Usun, et treenerina on väga tähtis ennast edasi arendada ja mitte tiksuma jääda,“ ütles Austa. „Eestis toimus kunagi cyclo-crossi koolitus, kus käis inglane algtõdesid jagamas. Selliseid asju võiks rohkem olla.“
Lisaks Austale on UCI Level 2 treeneritase ka Maaris Meieril. Eesti treeneritasemete järgi on Level 2 võrdne EKR 4 tasemega.