Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


August 17, 2022MaastikMaratonUudised

Eesti maastikuratturid alustasid Šveitsis rasket Epic Series sarja kuuluvat mitmepäevasõitu. Liisa Ehrberg ja Maaris Meier said avaetapil eliitklassi naiste seas 6. koha. Avaetapi, millel oli pikkust 59 kilomeetrit ja tõusumeetreid 2250, võitis Saksamaa duo Bettina Janas ja Adelheid Morath ajaga 3:45.01. Viieminutilise ja kümnesekundilise kaotusega sai teise koha paar Vera Looser ja Kim le Court […]

August 17, 2022MaastikUudised

Laupäeval, 20. augustil toimub Paunküla Heaolukeskuses Kose 7 Järve Rattamaraton, mis sel aastal pakub ratturitele 48 km pikkust põhisõitu ja täiesti uue rajaga 18 km pikkust poolmaratoni, lisaks toimuvad lastesõidud. Sel laupäeval peetakse Bosch Eesti maastikurattasarja eelviimane etapp, Kose 7 Järve Rattamaraton. Rattaklubi Kose AMK esindaja Indrek Esteri, kes on ka üks maratoni korraldajatest, sõnul […]

Norras Oslos toimunud maastikuratturite Põhjamaade meistrivõisltustel pälvisid eestlased kuus medalit. Erinevat värvi autasudega tulid koju Mari-Liis Mõttus, Marta Mõttus, Maribel Rannala ja Sebastian Suppi. Esmalt sõideti laupäeval olümpiakross ja seejärel pühapäeval väljalangemissõit. Mari-Liis Mõttus pälvis eliitklassi kuuluvate naiste seas teise koha ajaga 1:18.12. Ta kaotas esikoha teeninud Sara Öbergile 52 sekundiga. Pronksi pälvis Ingrid Boe […]

Võrumaal Kütioru mäesuusakeskuses peetud mäestlaskumise Eesti meistrivõistlustel pälvisid esikohad Armin Pilv, Riko Mäeuibo ja Allar Kivisaar. Peamiselt mullase pinnaga ja teatud lõikudes kividega kaetud laskumisnõlval, mida oli mitmekesistatud spetsiaalsete puitkonstruktsioonidega, näitas kahe erineva võistlusraja läbimisel parimat koguaega Armin Pilv tulemusega 1.38,32. Seejures oli AP/SagLab Racing Teami esindaja kiireim mõlemal rajal. Eesti meistrivõistluste hõbemedali teenis Robert […]

11.-21. augustini kogunevad üheksa spordiala esindajad Münhenisse, Euroopa meistrivõistlustele, et välja selgitada paremik jalgrattaspordis, kergejõustikus, rannavõrkpallis, kanuu sprindis, võimlemises, sõudmises, sport-ronimises, lauatennises ja triatlonis. Jalgrattaspordis selguvad Euroopa meistrid neljal alal, millest kahel maantee- ja maastikuratta võistlusel on esindatud ka Eesti koondis. Kõige esimesena saame kaasa elada meestele maanteeratta grupisõidus, kus pühapäeval 14. augustil asuvad võistlustulle […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X