Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


September 14, 2022MaastikMaratonUudised

Eesti maastikurattur Greete Steinburg kerkis käesoleval nädalal rahvusvahelise jalgratturite liidu (UCI) maastikumaratonide edetabelis kõrgele teisele positsioonile. Edetabeli liider on 1321 punktiga leedukas Katazina Sosna. Steinburg on kogunud 1284 silma ja kolmandana jätkab eestlannast viie punkti kaugusel Lejla Njemcevic. Steinburgil on tänavu ette näidata mitmeid häid tulemusi, mis on kõrge edetabelikoha aluseks. Maastikumaratoni Euroopa meistrivõistlustel pälvis […]

September 13, 2022MaastikMaratonUudised

Maailma parimad maastikurattasõitjad kogunevad 17. septembril Taanis Haderslevis maastikurattamaratoni (XCM) maailmameistrivõistlusteks, kus vikerkaarevärviliste meistrisärkide eest on võistlemas 152 meest ja 60 naist üle maailma. Eestit esindavad MM-il eliidi arvestuses Peeter Pruus, Peeter Tarvis ja Josten Vaidem, ning naistest teevad stardi Janelle Uibokand ja Liisa Ehrberg. Starti asuvad eestlased on kodumaal olnud võidukad, Janelle Uibokand pälvis […]

September 12, 2022MaastikMaratonUudised

Peeter Pruus pälvis Prantsusmaal Arbentis peetud HC kategooriaga maastikuratturite maratonil La Forestiere viienda koha. Võistluse võitis kodupubliku rõõmuks 31-aastane Hugo Drechou ajaga 4:42.47, edestades finišiheitluses sakslast Simon Schnellerit. Kolmanda koha sai šveitslane Urs Huber ajaga 4:45.39. Pruus sõitis distantsi läbi ajaga 4:47.04, mis andis eestlasele viienda koha. „Väga raske trass oli. Kohati tuli ratas käe […]

September 12, 2022DownhillMaastikUudised

Itaalias Pilas peetud mäestlaskujate Euroopa karikasarja etapil pälvis Robert Johanson karjääri parima tulemuse, kui lõpetas superfinaalis kaheksandal kohal. Johansoni ajaks mõõdeti 3.53,747, millega ta kaotas võistluse võitnud soomlasele Onni Rainiole 5,127 sekundiga. Armin Pilv sai superfinaalis 26. koha (+33,759) ning Juho Mattus oli väikeses finaalis 40. ajaga 4.20,987. „Võistlesin siin ka eelmisel aastal ehk rada […]

September 11, 2022MaastikMaratonUudised

Hawaii Express Estonian Cup lõpetas tänavuse hooaja Valgehobusemäel, kus kuuendat korda tuli üldvõitjaks Gert Jõeäär. Kuuenda võiduga tõusis Jõeäär samale pulgale Caspar Austaga, kes on samuti rattasarja kuuekordne üldvõitja. Sündmusterohkel sarja viimasel etapil, 60 kilomeetri pikkusel Valgehobusemäe maratonil purunes Gert Jõeäärel 15. kilomeetril kett ja selle parandamiseks kulus tal veidi enam kui kolm minutit. Jõeääre […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X