Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Begias Namuris algasid cyclo-crossi Euroopa meistrivõistlused seeniorite võistluspäevaga. Eestlastest teenis 35-39-aastaste naiste vanuseklassis kolmanda koha Sille Puhu. Väga poristes tingimustes peetud võistlusel pälvis 35-39-aastaste naiste seas võidu sakslanna Katrine Iglhaut ajaga 51.25. Teisena ületas finišijoone hollandlanna Elleke Claessen (+1.29) ja kolmandana Puhu (-1 ring). Samas vanuseklassis võistelnud Tatjana Dobolina sai kuuenda koha ning Kristi Kuldkepp […]

Valitsev cyclo-crossi maailmameister Tom Pidcock (Ineos Grenadiers) teeb hooaja avastardi 19. novembril Superprestige’i sarja etapil Belgias Merksplasis.   Pidcock ei ole võistelnud ühelgi rattaspordi distsipliinil alates septembrist ning viimati oli ta cyclo-crossi rattaga rajal jaanuaris USA-s Fayetteville’is peetud maailmameistrivõistlustel. Tõenäoliselt teeb valitsev maailmameister kaasa samuti 20. novembril toimuval maailma karika sarja etapil Belgias Overijse’is. Järgnevaid […]

Teisipäeval peeti Hollandis mainekas cyclo-crossi võistlus Koppenbergcross, mille võitis meeste klassis haarava lõpuringi lahingu järel valitsev Euroopa meister Lars van der Haar (Baloise – Trek Lions). Naiste klassis jätkas võidukalt Fem van Empel (Pauwels Sauzen – Bingoal), samal ajal kui Pauline Ferrand-Prevot tegi esimese võistluse Team Ineos Grenadiers värvides. Koppenbergcrossi võistluse finiš on kuulsa Belgia […]

Vihmasajus peetud Eesti cyclo-crossi karikasarja viiendal etapil Rakkes võidutsesid üldarvestuses Virgo Mitt ja Elisabeth Ebras. Kuigi võistluspäev pakkus ratturitele vihma, pori ja libedaid tingimusi, siis sügishõngu lõi mahe 12-kraadine temperatuur. Meeste sõidus teenis absoluutarvestuses esikoha veel juunioride seltskonda kuuluv Virgo Mitt (Pärnu Kalev Spordikool), kes võidutses ajaga 58.10. Teise koha pälvis Markus Mäeuibo (Kalevi Jalgrattakool; […]

Cyclo-crossi MK-sarja neljandal etapil Belgias Maasmechelenis pälvis karjääri esimese MK-võidu belglane Laurens Sweeck (Crelan – Fristads). Naistest oli parim neljandat etappi järjest hollandlanna Fem van Empel (Pauwels Sauzen – Bingoal). 28-aastane Sweeck võttis ette rünnaku, kui MK-sarja esimesed kolm etappi võitnud Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen – Bingoal) tegi vea ja kukkus ning kasvatas seejärel kindlalt […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X