Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


December 30, 2022GravelMaastikUudised

Tänavu peeti Itaalias esmakordselt UCI graveli maailmameistrivõistlused, millest võttis osa 458 ratturit. Eliitklassides krooniti maailmameistriteks Pauline Ferrand-Prevot ja Gianni Vermeersch. Eestlastest lõpetas Gert Kivistik 19. positsioonil.   Lisaks eliitklassidele jagati maailmameistrivõistlustel veel välja 17 medalikomplekti amatöörsportlaste vahel. Naiste erinevates vanuseklassides võitis Itaalia neli kulda, kaks esikohta läks Austraaliasse ning üks Hollandisse. Meeste seas teenisid Belgia […]

December 29, 2022Cyclo crossMaastikUudised

Teisipäeval ja kolmapäeval sõideti Belgias kaks Telenet Superpresitge’i sarja etappi. Mõlematel võidutses kodupubliku rõõmuks Wout van Aert (Jumbo Visma). Teisipäeval sõidetud Heusden-Zolderi etapil oli Van Aerti võiduajaks 1:02.30, edestades Mathieu van der Poeli (Alpecin-Deceuninck) kuue ja Lars van der Haari (Baloise Trek Lions) 16 sekundiga. Valitsev maailmameister Tom Pidcock (Ineos Grenadiers; +0.20) pidi leppima neljanda […]

December 29, 2022Cyclo crossMaastikUudised

Belgia cyclo-crossi sõitja ja 2016. aastal Euroopa meistriks kroonitud Toon Aerts avaldas, et tema dopinguproovist on leitud keeatud ainet letrosooli ning teda ootab ees kaheaastane võistluskeeld. Letrosooli kasutatakse tavaliselt rinnavähi ravi ajal östrogeeni blokeerimiseks, kuid samal ajal aitab aine suurendada testosterooni tootmist, sestap on sportlastel selle kasutamine keelatud. 29-aastane Aerts avalikustas neljapäeva hommikul peetud pressikonverentsil, […]

December 27, 2022Cyclo crossMaastikUudised

Cyclo-crossi maailma karika sarja 11. etapil Belgias Gaveres võidutseid hollandlased Mathieu van der Poel (Alpecin – Deceuninck) ja Shirin van Anrooij (Baloise Trek Lions). Esmaspäeval peetud MK-etapi rada Gaveres oli väga raske. Trassile jäid nii järsud tõusud, tehnilised laskumised kui palju-palju mudaseid lõike. Pühade ajal olid raja äärde tulnud sajad Belgia rattafännid ning iga ring […]

Euroopa Jalgratturite Liit (UEC) andis teada, et 2023. aastal peetavate noorte maastikuratturite Euroopa meistrivõistluste uueks toimumispaigaks on Šveitsi linn Trevano-Porza. Varasemalt pidi 2.-6. augustini peetav noorte maastikuratturite EM toimuma Capriasca linnas, mis asub Trevano-Porzast 5,4 kilomeetri kaugusel. Eesti noored maastikuratturid on varasematel aastatel osalenud EM-il edukalt. Tänavu pälvis Maribel Rannala väljalangemissõidus kuni 17-aastate neidude konkurentsis […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X