Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


January 16, 2023MaastikUudised

Maastiku klubide esindajad moodustasid maastiku komisjon kuhu kinnitati liikmed. Maastiku komisjoni tegevust koordineerivad Andrus Konga (Porter Racing) ja Rando Marten Evendi (CFC Spordiklubi). MTB komisjoni liikmed: Andrus Konga (Porter Racing) Tarmo Mõttus (Haanja Rattaklubi) Kalev Nõmm (Nõmme Rattaklubi) Mallor Türna (Kalevi Jalgrattakool) Mehis Leigri (Rakvere rattaklubi Siplased) Kaido Juurik (Pärnu Kalevi Spordikool) Rando Marten Evendi […]

©Hawaii Express Janika päevik “Tiimivahetuse telgitagused” Sõlmisin uue profilepingu Bart Brentjensi tiimiga kuni Pariisi olümpiani 2024, või siis täpsemalt olümpiaasta lõpuni ikka. Profitiimi mineku unistus sai teoks juba eelmisel aastal, aga ma ei osanud kunagi loota ega oodata, et saan koostööd teha olümpiavõitjaga. Bart Brentjens krooniti olümpiavõitjaks aastal 1996 ja tegelikult on tal ka palju […]

January 13, 2023MaanteeMaastikUudised

Tartu linna ja Tartumaa spordiekspertidest koosnev ühiskomisjon valis spordivaldkonnast saabunud ettepanekute põhjal välja möödunud spordiaasta parimad sportlased. Tartu spordiorganisatsioonide ettepanekute põhjal selgitas komisjon välja Tartu linna 2022. spordiaasta parimad seitsmes erinevas kategoorias: Aasta meessportlase kategoorias kandideeris neli sportlast: Ott Remmel (taipoks), Rasmus Mägi (kergejõustik), Hans-Chrisatjan Hausenberg (kergejõustik) ja Kregor Zirk (ujumine). Aasta meessportlaseks nimetati kergejõustiku […]

Cyclo-crossi maailma karika sarja etapil Belgias Zonhovenis võidutsenud Belgia meister Wout van Aert näitas enne maailmameistrivõistluseid, et temast on saanud tiitlile peamine favoriit. Naiste sõidu võitis Shirin van Anrooij. Viimasele sellel hooajal Belgias sõidetud cyclo-crossi MK-etapile oli iseloomulikuks liivane rada. Van Aert võidutses ajaga 58.49, jättes lähima jälitaja Mathieu van der Poeli ühe minuti ja […]

Neljapäeval Belgias Koksijdes toimunud cyco-crossi võistlusel pälvisid esikohad Wout van Aert ja Shirin van Anrooij. Mathieu van der Poel tunnistas peale pingutust, et teda varem kimbutanud seljavalu on tagasi. Belgia valitsev cyclo-crossi meister Van Aert võidutses ajaga 1:02.47, edestades Van der Poeli ühe minuti ja 38 sekundiga ning kaasmaalast Laurens Sweecki kahe minuti ja seitsme […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X