Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Aprilli lõpus saavad lapsed taas rattad joonele sättida, sest algamas on populaarne rattasari kõige väiksematele. Lõuna-Eesti ratatklubide koostöös alustab teist hooaega “Kommipommi laste rattasõit”. Kolmapäeviti kell 17:00 saavad stardi kõigepealt kõige väiksemad …- 3 aastased 400 meetrisel ringil, seejärel jätkuvad stardid teistes vanusegruppides. Kõige viimasena stardivad rattatrenni noored kell 18:00 11-12 aastased 4km ringil  ja […]

April 14, 2023MaanteeMaastikUudised

2023.aasta esimeseks pooleks jagas Kultuuriministeerium riiklikke spordistipendiume 80 sportlasele, sh. kolmele ratturile kogusummas 72 000 eurot. Stipendiume jagatakse kaks korda aastas, et toetada sportlike tipptulemuste saavutamist. Jalgratturites said säravate tulemuste eest riikliku spordistipendiumi Janika Lõiv, Madis Mihkels ja Frank Aron Ragilo Spordistipendiumide määramisel arvestatakse eelkõige olümpiaalade rahvusvahelistel tiitli- ja suurvõistlustel saavutatud tulemusi, vastava spordialaliidu seisukohti […]

Juba paari päeva pärast saab hoo sisse Eesti olümpiakrossi (XCO) hooaeg. Husqvarna Eesti olümpiakrossi karikasarjas on 2023. aastal viis etappi! Eelmise viie aasta tagasivaates pakub kõige rohkem rõõmu uute XCO radade tekkimine ja unikaalsete noorte poiste/tüdrukute osalejate arvu kasv, mis on jõudnud 61-lt osalejalt 152-ni. Loomulikult on meil hea meel kõigi seni osalemas käinud sportlaste […]

Eeloleval nädalavahetusel avatakse Horvaatias kurikuulsas Losinjis iXS Euroopa karikasari mäestlakumises.  Ainuüksi Horvaatia Mali saare maastik muudab hooaja avavõistluse võidusõidukalendris tõeliseks tipphetkeks. Kuid mitte ainult ilus koht üldiselt, vaid ka legendaarne rada meelitab paljusid sõitjaid Euroopa karikavõistluste esimesse peatuspaika Losinjisse. Rada on paljude kivide, väljakutsuvate aukude ja osaliselt väga tihedate pöörete tõttu äärmiselt nõudlik ning paneb […]

Pirital peetud Team Rattapood Cup/Kalevi Jalgrattakooli mägirattasarja teisel etapil pälvisid eliitklassides esikohad Josten Vaidem ja Annabrit Prants. Vaidemi võiduajaks mõõdeti 1:04.53. Pjedestaali madalamatele astmetele sõitsid end Karl-Arnold Vendelin (+2.16) ja Raiko Kaldoja (2.28). Naiste seas võidutses Prants ajaga 1:04.01. Talle järgnesid Maris Kaarjärv (+2.13) ja Maarja Vuin (-1 ring). Teistes klassides teenisid võidud Susanna Hinnov […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X