Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Ameerika Ühendriikides peetud US Pro Cup presented by Walmart (UCI HC) olümpiakrossi võistlusel teenisid eestlased Joosep Mesi ja Kirill Tarassov (Trey MTB Team) vastavalt 29. ja 31. koha. Lisaks võistlesid eestlased veel ühel madalama kategooria XCO ja lühirajasõidu võistlusel. Kõrgetasemelise võidusõidu võitis kodupubliku rõõmuks Christopher Blevins (Specialized Factory Racing; 1.26.29), edestades kanadalast Carter Woodsi (Giant […]

Hea terviseradade Sõber! 18 aastat tagasi loodud Eesti Terviserajad on pühendunult arendanud üle Eesti terviseradade võrgustikku ning teinud seda ühe eesmärgi nimel – et eestimaalastel oleks mugavad ja turvalised võimalused liikumisharratuse ja spordiga tegelemiseks ning jalgsi ja rattaga tööle, kooli, koju liikumiseks. Tänu regulaarsele värskes õhus liikumisele oleme kõik tervemad ja õnnelikumad! Tänaseks on Eestis 125 hästi hooldatud terviserada, mida eelmisel aastal kasutati üle 8 […]

Täna tähistab oma 80-ndat juubelit Jüri Kalmus, kes tegutses pikalt meie klubi juures jalgrattatreenerina. Kalmus alustas tööd 1965. aastal Elva spordikoolis ning asutas 1986. aastal Elvas jalgrattaklubi Velorõõm. Legendaarse treeneri ning spordiedendaja nimekamate õpilaste hulka kuuluvad kahekordne maailmameister ning kahekordne olümpiavõitja Erika Salumäe, 1997. aasta juunioride MM-i kolmanda koha omanik Margus Salumets, mitmekordne Eesti meister […]

Hispaanias Arguedases peetud Superprestigio MTB etapil (UCI C1) võidutses Eesti valitsev olümpiakrossi meister Janika Lõiv (KMC MTB Racing Team). Lõivu võiduajaks mõõdeti 1:30.59. Teisena finišeeris hispaanlanna Estibaliz Sagardoy Zunzarren (Saltoki-Conor; 1:34.42) ja kolmandana Blanca Valles Mejias (1:36.29). “Tänane sõit oli suur tahtejõu proovile panek igas mõttes. Tuul oli väga tugev ning enamus sõidust toimus tuulele […]

Husqvarna Eesti olümpiakrossi karikasarja avaetapp peeti päikselise ilmaga Pirita spordikeskuse juures asuvatel terviseradadel. Pigem lihtsamapoolsel ja kiirel rajal jagus põnevust kõikidesse sõitudesse. Eliitklassides võidutsesid Merili Sirvel (Trey Trek Team) ja Josten Vaidem (Fixus). Lisaks 112 kodumaisele osalejale oli tugevat konkurentsi pakkumas pea 20 võistlejat Lätist ja Soomest. Meeste eliitklassis järgnesid Vaidemile Joni Savaste (Team Evoc/Rake) ja […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X