Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


April 19, 2023MaastikMaratonUudised

Liisa Ehrberg (Velohunt / VeloFlütsch) teenis Horvaatias 4Islands maastikuratturite mitmepäevasõidu esimesel etapil kolmanda koha. Peeter Pruus (Buff Megamo 2) sai eliitmeeste seas kirja seitsmenda tulemuse. Duodele mõeldud mitmepäevasõidu esimesel, 78-kilomeetrisel etapil lõpetasid Ehrberg ja šveitslanna Alessia Nay ajaga 3:53.35. Nad kaotasid sõidu võitnud sakslannadele Bettina Janasile ja Kim Amesile (Sportograf.com – Bike Aid MTB) viie […]

23. aprillil toimub ülivingel rajal vaatemänguline ja põnev Husqvarna Eesti olümpiakrossi karikasarja teine etapp KeilaXCO. „Eesti Olümpiakrossi karikasari on üle-eestiline jalgrattakrosside võistlussari. Karikasarja formaat on klassikaline olümpiakross (inglk cross-country olympic) ehk XCO,” seisab ala tutvustuses. Keila etapp ehk viie osavõistluse teine peetakse 23. aprillil. Võrreldes mullusega on krossirada mitmekesisem ja uudsem, sõitma oodatakse üle saja […]

Husqvarna Eesti olümpiakrossi karikasarja avaetapp peeti 16. aprillil päikselise ilmaga Pirita spordikeskuse juures asuvatel terviseradadel. Võrreldes varasemate aastatega oli rajale lisatud üks looduslik drop (astang), mis nõudis sõitjatelt omajagu osavust. Pigem lihtsamapoolsel ja kiirel rajal jagus põnevust kõikidesse sõitudesse. Ütlemata hea meel on selle üle, et kohal oli üle 80 noorsportlase ning kohale oli tulnud […]

April 18, 2023MaastikMaratonUudised

Liisa Ehrberg (Velohunt / VeloFlütsch) alustas Horvaatias 4Islands maastikuratturite mitmepäevasõitu kolmanda kohaga. Peeter Pruus (Buff Megamo 2) teenis proloogil neljanda koha. Teisipäeval sõidetud 12-kilomeetrisel proloogil võidutses eliitnaiste seas Saksamaa duo Bettina Janas ja Kim Ames (Sportograf.com – Bike Aid MTB) ajaga 35.25. Teise koha teeninud Tanja Priller ja Greta Karasiovaite (Triscelion / SRT – Protective […]

14.-16. aprillil toimusid Horvaatias Lošinjis mäestlaskumise Euroopa karikasarja võistlused. Eesti mäestlaskujatest olid võistlustules eliitklassi ratturid Armin Pilv (valitsev Eesti meister) ja Robert Johanson. Juunioride klassis hoidsid lippu kõrgel Mark Peterson ja Siim Savik. Eesti tulevikulootus ja 2022. aasta Euroopa meister Riko Mäeuibo oli võistlustules U17 vanuseklassis. Nädalavahetus oli meie meestele raskete oludega, sest ilm oli […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X