Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


August 17, 2023MaastikMaratonUudised

Šveitsis toimuval maastikumaratonide mitmepäevasõidul Swiss Epic hoiab Peeter Pruus koos paarilise Hans Beckinguga (Buff Megamo Team) kahe etapi järel kolmandat kohta.  Pruus ja Becking pälvisid 51-kilomeetrisel avaetapil kolmanda koha, kaotades võitjatele Martin Stošekile ja Marc Stutzmannile (Canyon Northwave) kolme minuti ja 52 sekundiga. Teisel, 81-kilomeetrisel etapil lõpetasid nad taas kolmandana, jäädes sedapuhku Stošekist ja Stutzmannist […]

Belgias Oudenaardes peetud väljalangemissõidu maailma karika sarja etapil pälvis Merili Sirvel (Trey Trek Team) viienda koha. Kvalifikatsioonis üheksandat aega näidanud Sirvel jõudis välja väikesesse finaali, mille ta võitis, pälvides üldarvestuses viienda koha ja pääsedes esmakordselt MK-sarjas pjedestaalile. Suures finaalis pälvis esimese koha itaallane Gaia Tormena, jättes selja taha sakslanna Marion Frombergeri, rootslanna Agnes Abrahamssoni ja […]

Ida-Virumaal Kiviõli tuhamäel peetud mäestlaskumise Eesti meistrivõistlustel pälvisid võidud Hendrik Kirsipuu ja Katarina Väljako. Kirsipuu pälvis võidu koguajaga 1.32,46, edestades Armin Pilve 1,20 ja Juho Mattust 5,10 sekundiga. Üks kulla favoriite Robert Johanson (+6,86) pidi tänavu leppima viienda kohaga. Eliitnaiste konkurentsis krooniti Eesti meistriks Väljako ajaga 1.49,80. Hõbemedali teenis Isabel Kiis, kes kaotas võitjale ühe […]

Solar Wheel 1. Valga/Valka rattamaratonil selgitati esmakordselt Eesti meistrid gravelis. Eliitmeeste seas võitis Markus Pajur, kes edestas Rait Ärmi ja Siim Kiskoneni, eliitnaiste hulgas olid parimad Mari-Liis Mõttus, Laura-Lizette Sander ja Janelle Uibokand. Piirilinnas tehti piiriülest koostööd naabritega ja nii asusid stardijoonele nii meistrivõistluste arvestuses sõitvad ratturid kui Hawaii Express Estonian Cup ning Läti Kalnu […]

Šotimaal Glasgows jätkuvatel jalgratturite maailmameistrivõistlustel teenis Janika Lõiv olümpiakrossis 35. koha. Karjääri viienda XCO MM-tiitli teenis prantslanna Pauline Ferrand Prevot. Sarnaselt lühirajasõidule kaitses prantslanna Pauline Ferrand Prevot tiitlit ka olümpiakrossis, võidutsedes ajaga 1:24.14. See on tema viiendaks MM-tiitliks sellel distsipliinil. Varem on ta esikoha teeninud aastatel 2015, 2019, 2020 ja 2022. „Ma olen võidu üle […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X