Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


September 25, 2023MaastikMaratonUudised

Hispaanias Girona lähedal Sea Otter Europe raames peetud Scott maastikumaratonil pälvis Eesti valitsev meister Peeter Pruus (Buff-Megamo Team) viienda koha. 63-kilomeetrise võistluse võitis eliitmeeste kategoorias Pruusi klubikaaslane Hans Becking ajaga 2:38.22. Teise ja kolmanda koha pälvisid samuti eestlase tiimikaaslased – Hugo Dreschou (+0.45) alistas finišiheitluses Jose Pedro da Silva Diase (+0.45) ja teenis hõbedase autasu. […]

September 25, 2023MaastikMaratonUudised

Laupäeval peeti Lõuna-Eestis 20. korda Haanja100 maastikurattamaraton, mille võitis neljandat korda Josten Vaidem. Naistest oli parim lätlanna Zane Priede. Uhke soolosõidu teinud Vaidem finišeeris ajaga neli tundi ja 19 minutit. Naiste võit läks seekord Lätti. Priede võiduajaks mõõdeti veidi üle viie ja poole tunni. Parima Eesti naisena sai teise koha Mari Kruuser. “Minu jaoks on […]

Pühapäeval peeti Prantsusmaal Pariisi olümpiamängude testvõistlus, kus maastikuratturid said enne tulevat aastat piiluda, mis neid ees ootab. Eesti valitseval meistril Janika Lõivul läks rehv puruks, kuid lõpetas sõidu 25. kohal. Kiirel ja kruusasel rajal, mida on täiendatud raskete ja tehniliste elementidega, läks mitmetel ratturitel rehvid puruks. Võitjana väljus sellelt testürituselt, kus UCI punkte ega auhindu […]

September 20, 2023MaastikMaratonUudised

Lääne-Austraalias Dwellingupis peetud harrastusratturite maailmameistrivõistlustel maastikumaratonis pälvis Toomas Lepik 40-44-aastaste meeste konkurentsis kaheksanda koha. M40-44 klassis krooniti maailmameistriks austraallane Adrian Jackson ajaga neli tundi, 22 minutit ja 42 sekundit. Hõbemedali teenis tema kaasmaalane Jason English, kaotades parimale kuue minuti ja 54 sekundiga ning pronksmedali pälvis Mauritiuse rattur Yannick Lincoln, jäädes võitjale alla üheksa minuti ja […]

Meesjuunioride olümpiakrossi Eesti valitsev meister Matthias Mõttus tegi peale avariid esimese stardi Poolas JBG2 Pressingowa Petarda MTB võistlusel (UCI C2), kus pälvis 11. koha. Kodupubliku rõõmuks võidutses Brajan Swider ajaga 1:13.29. Teisena ületas finišijoone prantslane David Vašut (1:14.49) ja kolmandana slovakk Lukaš Vašut (1:16.29). Augusti lõpus treeningul ATV alla jäänud Mõttus on õnnetusest taastunud ning […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X