Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


October 10, 2023MaastikMaratonUudised

Reedel ja pühapäeval sõideti Roc d’Azuril kaks maastikumaratoni, kus Eesti valitsev meister Peeter Pruus lõpetas vastavalt 14. ja 8. kohal.  Reedel sõidetud 91,3-kilomeetrisel Roc d’Azuri maastikumaratonil (UCI HC) võidutses sakslane Andreas Seewald (Canyon Northwave MTB Team) ajaga 3:59.01, edestades Colombia ratturit Hector Leonardo Paez Leoni (+0.18) ja itaallast Samuele Porrot (Wilier-Pirelli Factory Team Mix; +1.41). […]

Kanadas Mont-Sainte-Anne’is peetud maastikuratturite maailma karika sarja kaheksandal ja ühtlasi viimasel etapil pälvis Eesti valitsev meister Janika Lõiv (KMC MTB Racing Team) olümpiakrossis 17. koha. Ühtlasi oli eestlanna sõnul tegemist tema karjääri raskeima võistlusega. Laupäeva pärastlõunal sadama hakanud vihm, mis jätkus ka pühapäeval muutis rajaolud keeruliseks kõikidele võistlejatele. Niigi tehniliselt raske rada läks iga tunniga […]

October 8, 2023GravelMaastikUudised

Itaalias Venetos lõppenud graveli maailmameistrivõistlustel võidutses eliitmeeste konkurentsis sloveen Matej Mohoric. Eesti koondise liikmetest sai Markus Pajur 19. ja Gert Kivistik 26. koha. 168-kilomeetrisel võistlusel pälvis Mohoric soolovõidu ajaga 4:53.56. Seejuures kukkus sloveen enne finišit, kuid see ei takistanud tal maailmameistriks tulla. Tiitlikaitsja Florian Vermeersch kaotas võitjale 42 sekundiga ning pidi tänavu leppima hõbedase autasuga. […]

October 8, 2023MaastikMaratonUudised

Tormi kiuste võeti Hiiumaa Rattanädalavahetusel laupäeval mõõtu Emmaste öösõidul ja pühapäeval Paluküla rattasõidus. Kahe päeva koondarvestuses pälvisid esikohad Sille Puhu ja Siim Ojaver. 30 kilomeetri pikkusel küünlavalguses sõidetud öösõidul oli parim mullune üldvõitja Kaupo Raag ajaga 1:11.04. Eerik Reisenbuk kaotas talle 25 ja Tanel Kangert 44 sekundiga. Naistest oli parim Sille Puhu ajaga 1:16.36, kes […]

October 8, 2023GravelMaastikUudised

Itaalias Venetos peetavatel graveli maailmameistrivõistlustel pälvis eliitnaiste seas võidu poolatar Katarzyna Niewiadoma. Liisa Ehrberg lõpetas sõidu 46. positsioonil. 141-kilomeetrisel mägisel võistlusmaal pälvis Niewiadoma oma karjääri esimese maailmameistritiitli ajaga neli tundi, 49 minutit ja 44 sekundit. Hõbe- ja pronksmedali jagasid tihedas lõpuheitluses itaallanna Silvia Persico ja hollandlanna Demi Vollering. Mõlemad kaotasid võitjale 32,8 sekundiga. Tiitlikaitsja Pauline […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X