Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ãœhisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finiÅ¡ijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Eeloleval laupäeval, 15. juulil toimub Jõgeva valla teedel ja metsaradadel võistluskeskusega Kuremaa mõisapargis juba kümnes Kalevipoja Rattamaraton, mis on nende aastatega saanud paljude rattasõprade lemmikuks. „Kui kümme aastat tagasi oli võistlusele registreerunuid 200 osaleja ringis ja põhisõidu distants rasked 80 kilomeetrit, siis praeguse seisuga on koos lastesõitudega registreerunuid üle 900 ja distantsi muudetud oluliselt kergemale […]
Rein Taaramäe koduklubi KatjuÅ¡a-Alpecin pikendas lepingut suurtuuride liidri Ilnur Zakariniga, mis tähendab, et valitsev Venemaa meister temposõidus jääb meeskonnaga seotuks 2019. aasta lõpuni. “Ootan huviga kaht järgmist aastat KatjuÅ¡a-Alpecinis,” lausus 27-aastane Zakarin. “Alates ajast kui meeskonnaga liitusin, olen pidevalt arenenud ning loodan seda teha ka tulevikus. Loodan teha õnnelikuks nii enda kui ka inimesed, kes […]
Valitsev Euroopa meister Peeter Pruus sai Saksamaal Singenis lõppenud mägirattamaratoni maailmameistrivõistlustel 15. koha. Teine Eesti koondislane Peeter Tarvis oli 45. 98 km pikkuse distantsi võitis Austriat esindav Alban Lakata, kellele järgnesid Tiago Ferreira (Portugal) ja Daniel Geismayr (Austria). See oli Lakatale kolmandaks MM-kullaks – varasemast on tal esikohad 2010. ja 2015. aastast. Pruus jäi Lakatast […]
Kirchberg in Tirolis peetud maastikurataste UCI C1 kategooria võidusõidul sai Martin Loo 9. koha. Sõidu võitis Itaalia rattur Gerhard Kerschbaumer ajaga 1:28.28. Teisele kohale tuli TÅ¡ehhi rattur Jan Å karnitzl ajaga 1:28.56. Kolmandaks jäi Austria rattur Karl Markt ajaga 1:29.11. Martin Loo lõpuajaks oli 1:31.39. „Tänase sõidu esimene pool läks tõusvas joones. Täpselt nagu eelnevatel kordadelgi, […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.