Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ãœhisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finiÅ¡ijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
English below Mari-Liis Mõttus on 19x Eesti meister erinevates vanuseklassides ja erinevatel jalgrattasõidu distsipliinidel. Oma sportlaskarjääri hoopis suusatajana alustanud neiu õpib Tartu Ãœlikoolis geenitehnoloogiat. Seniseks parimaks tulemuseks peab Mari-Liis 2016. aastal Nove Mesto MM-l eliminaatoris saavutatud 11. kohta ja lisab, et kuigi välisvõistluste kogemusi on ta hankinud juba mitmeid aastaid, siis õppida on siiski veel […]
Maailmas on vähe sportlasi, kes on tulnud ühel spordialal 14 korda riigi meistriks. Ãœheks selliseks on USA cyclo-crossi rattur Katie Compton, kes pälvis Renos peetud meistrivõistlustel 14. kuldmedali. KFC Racing-Treki tiimi kuuluv 39-aastane naine edestas seitsme sekundiga Ellen Noble’it (Aspire) ja 1.40-ga Kaitlin Keoughit (Cannondale-Cyclocrossworld). “Ma ei tundnud end sõidu ajal väga hästi. Rada oli […]
Peeter Tarvis kirjutas oma nime ajalukku võites 2015. aastal Tartu Rattamaratoni ning õiguse kanda toona maastikurattamaratonidel Eesti meistri särki. Lisaks spordile tudeerib noormees Tartu Ãœlikooli magistrantuuris õigusteadust. Möödunud aasta lõpus oli Peetril võimalus olla praktikal Eesti kõige kõrgemas õigusalases asutuses, Riigikohtus. Sel hooajal näeme Peetrit lisaks Eesti võistlustele kindlasti stardis ka Euroopa meistrivõistlustel. Mida sa […]
Hetkel Hispaanias treeninglaagris viibiv Peeter Pruus on esimene maastikurattamaratonidele keskendunud välisklubi värvides sõitev eestlane. 2018. aasta hooajal esindab tunamullune Euroopa meister Itaalia klubi Torpado Südtirol. Mida sa armastad rattasõidu juures? Mulle meeldib värskes õhus olemine ja uute radade avastamine. Just seda vabadust ma rattasõidu juures armastangi. Mis inspireerib sind igapäevaselt treeningutele minema? Mind inspireerib enese arendamine […]
English below Maastikuratturite koondise peatreener Karmen Reinpõld tegi mitmed aastad tagasi oma elus täieliku kannapöörde ja sukeldus jalgrattamaailma. Täna töötab Karmen Tallinna Ãœlikoolis kinesioloogia labori tehnilise spetsialistina ning mullu kevadel omandas Tartu Ãœlikoolis magistrikraadi. Tipptasemel treeneritöö kõrvalt leiab Karmen ka ise aega rattaradade vallutamiseks. Mida sa armastad rattaspordi juures? Sa istud ratta selga ja sõidad. […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.