Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Täna Itaalias sõidetud GF di Castello Monterigionil saavutas Peeter Pruus (ASD Torpado-Südtirol) üheksanda koha. Sõidu võitis Daniele Mensi (Soudal Lee Cougan Mtb Racing Team), ajaga 2:12.12. Pruus kaotas võitjale 6.57. Vihmasajus, napi plusskraadi ja tugevate tuuleoludega peetud võistlusel hõivasid poodiumi madalamad astmed Cicli Taddei ratturid Aleksei Medvedev ja Francesco Casagrande. Väga mudasel ja tehniliste laskumistega […]

Eesti maastikuratturite koondisel on suurepärased toetajad. Tahame neid teilegi tutvustada. Uurime, kes nad on, millega tegelevad ja milline on nende suhe jalgrattaspordiga. Alustame DB Schenkeri ja Janek Saareoksaga. DB Schenker on maailma juhtivaid logistikateenuste osutajaid — nad toetavad tööstust ja ülemaailmset kaubavahetust maantee-, lennu- ja meretranspordi, lepingulise logistika ja tarneahela haldamisega. Janek, mille poolest erineb […]

Täna Itaalias sõidetud maastikurattamaratonil South Garda bike Marathon (Veneto) sai Peeter Pruus (ASD Torpado – Südtirol) kirja kõrge kaheksanda koha. Sõidu võitis Francesco Failli (Cicli Taddei) ajaga 2:02.14,74, mis teeb keskmiseks kiiruseks 29,45 km/h. Teise koha sai võitja klubikaaslane Aleksei Medvedjev (2:02.29,24) ja kolmandaks tuli Daniele Mensi (Soudal Leecougan mtb racing team) ajaga 2:02.32,74. Pruusile märgiti […]

Lõuna-Aafrika Vabariigis Stellenboschis sõidetud hooaja esimese MK-etapi võitis uusmeremaalane Samuel Gaze ajaga 1:30.14. Martin Loo lõpetas 4.45 hiljem ja sai kirja 32. koha. Gaze tuli möödunud hooajal U-23 vanuseklassis maailmameistriks. Talle kaotas vaid sekundiga valitsev mitmekordne maailmameister Nino Schurter. Kolmandaks jäeti põnevas lõpplahenduses prantslane Maxime Marotte. Cyclocrossi valitsev Euroopa meister Mathieu Van der Poel lõpetas […]

March 10, 2018MaastikUudised

“Sellist sarja oli Eestisse tegelikult juba ammu hädasti tarvis”, ütles Eesti Jalgratturite Liidu juhatuse liige Sulev Lipp. “Kui me tahame, et maastikurattasõit selle sõna õiges tähenduses Eestis olemas oleks, siis me peame midagi selleks ka tegema. Väga hea meel, et meil leidub tublisid rattaklubisid, kes sarja etappide korraldamise enda organiseerida võtsid. Eriti hea meel on, et […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X