Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Itaalias Nalles peetud maastikurataste kõrgetasemelisel võidusõidul (HC kat.) sai Martin Loo kümnenda koha. Sõidu võitjale Mathias Flückigerile (Thömus/RN) kaotas Eesti parim maastikurattur kolm minutit ja 31 sekundit. Teisele kohale tuli Stephane Tempier (Bianchi) ajaga 1:31.16 ja kolmandaks jäi Maxime Marotte (Canondale; 1:32.21). “Sõidu algus oli väga kiire, kuna palju tugevaid rattureid oli tulnud siia võistlema,” […]

April 15, 2018MaastikUudised

Maratoni Euroopa meistrivõistlusteks valmistuv Peeter Pruus (Torpado-Südtirol) pani end nädal enne tiitlivõistlust proovile Garda rattamaratonil, kus saavutas viienda koha. Sõidu võitis Aleksei Medvedev ajaga 2:36.37. Ligi kaks minutit hiljem lõpetas teisena Tony Longo ja kolmandana tuli üle finišijoone Johnny Cattaneo (+2.33). Pruus kaotas võitjale kolm minutit ja 55 sekundit. 58 kilomeetri pikkusel maratonil tuli esimesel […]

Greete Steinburg valmistub 22. aprillil Itaalias toimuvateks maratoni Euroopa meistrivõistlusteks Mallorcal. Eesti maastikuratturite koondis uuris lähemalt, miks just Mallorca ning millised on Eesti meistri mõtted enne suurvõistlust. Greete, maailmas on nii palju kohti, miks valisid treeningettevalmistuseks just Mallorca? Ma ei ole siin varem käinud ning ilma ja tingimuste poolest tundus see olema parim valik. Euroopa […]

April 11, 2018MaastikMaratonUudised

Esimene tõsisem mõõduvõtt maastikurattamaratonis peetakse aprilli viimasel laupäeval Alutagusel, mis on avalöögiks Bosch Eesti Maastikurattasarja 2018. aasta hooajale. Uut märgistatud trassi on spordisõbrad uudistama oodatud juba nädal varem avatud raja sõidul või iseseisvalt. Eesti Jalgratturite Liidu (EJL) peasekretär Urmas Karlson paneb jalgratturitele südamele, et 28. aprillil peetavat mõõduvõttu võetaks mõistusega. „Alati ei pea minema pingutama […]

April 10, 2018MaastikUudised

Prantsusmaal toimunud UCI maratonide seeria etapil Roc Laissagais jäi väga hea sõidu teinud Peeter Pruusil (Torpado – Südtirol) pjedestaalist veidi puudu ja lõpetas neljandal kohal. Sõidu võitis DMT Racing Teami rattur Tiago Ferreira, kellega Pruus enam kui pool distantsi koos kihutas. Ferreira võiduajaks oli 4:17.15. Temast 18 sekundit hiljem jõudis finišisse Periklis Ilias (Giant-Liv Polim) […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X