Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Itaalias toimunud maratoni Euroopa meistrivõistlustel saavutas Peeter Pruus parima eestlasena 11. koha, Peeter Tarvis lõpetas 59. ja Greete Steinburg naiste arvestuses 14. kohal. Euroopa meistriks krooniti 35-aastane venelane Alexey Medvedev. 104 kilomeetri pikkuse 3200 tõusumeetriga raja läbimiseks kulus võitjal aega 4:19.59. Teise ja kolmanda koha jätsid Itaaliasse Samuele Porro ja Fabian Rabensteiner. Pruusi ajaks märgiti […]

Martin Loo võitis Itaalias, San Marinos peetud UCI C2 kategooriaga võidusõidu ajaga 1:33.17. Loo järel lõpetas teisel kohal Gioele Bertolini (Focus Italia) ajaga 1:34.09 ja kolmandaks tuli Andrea Tiberi (Focus Italia) 1:35.54. “Pool sõidust näitas Tiber võimu ja oli selgelt kõige tugevam, aga kolmandal ringil kõige järsuma tõusu lõpus ründas Braidot ja Tiberi ei jaksanud temaga […]

Pirita spordikeskuses anti start Husqvarna olümpiakrossi karikasarja avaetapile. Napi plusskraadiga sõidetud etapil võidutsesid eliitklassis Iiris Takel ja Kirill Tarassov. Mõlemad esindavad Kalevi Jalgrattakooli. Tarassovi võiduajaks oli 1:30,37. Pjedestaali madalamad astmed hõivasid Armin Pilv (Haanja Rattaklubi; 1:31.25) ja soomlane Jere Hara (Motion Finland; 1:34.21). Takeli järel pälvis teise koha Mairis Õispuu (KJK) ja kolmanda Merili Sirvel […]

April 17, 2018MaastikMaraton

Laupäeval, 21. aprillil peetakse Pannjärvel Alutaguse rattamaratoni avatud raja sõit, mis on kõikidele trassiga tutvuda soovijatele tasuta. Ühine veeremine saab alguse täpselt keskpäeval, tähistatud on nii 46 km põhisõidu kui 20 km noorte- ja matkasõidu rada. Rajameister Tiit Pekk soovitab maratonirajale valida vastupidavamad rehvid. “Põhidistants viib seiklejad endise kaevanduse radadele ja seal leiduv Eesti oludes […]

Eesti maastikuratturite koondise tegemistele on õla alla pannud Scania. See on ettevõte, mis tegeleb raskeveokite, busside, mere- ja tööstusmootorite tootmise, müügi ning hooldamisega. Uurisime lähemalt, mis on Scania missiooniks, mis väljakutseid nad lahendavad, mis on nende eesmärgid ja miks toetada just jalgrattureid teekonnal olümpiale. Scania, mis on ettevõtte missioon? Scania missioon on maailma transpordisüsteemide tarbeks […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X