Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


May 6, 2018MaastikUudised

Bosch Eesti maatikurattasarja teise etapi Autoeksperdi   18.   Mulgi Rattamaratoni 50 kilomeetri pikkuse põhisõidu võitis ajaga 1:42.25 Veloplusi sõitja Gert Jõeäär. Esikolmikusse mahtusid veel Red Bike / Wilo tiimi esindaja Raido Saar (1:45.41) ja Veloplusi rattur Peeter Tarvis (1:45.49). Mullune võitja, Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi sõitja Caspar Austa (1:46.07), jäeti neljandaks ning vanuseklassis M50 võidu võtnud […]

Greete Steinburg ja Maaris Meier alustasid võidukalt Portugal MTB mägirataste mitmepäevasõitu (UCI S1) edestades väga napilt lähikonkurente. Kaubanduskeskusest alguse saanud 6,6 kilomeetri pikkusel proloogil edestasid Steinburg ja Meier vaid ühe sekundiga teiseks tulnud Naima Diesneri ja Hildegunn Hovdenaki (16.52). Kolmandana lõpetasid Charlotte Davies ja Celina Carpinteiro ajaga 17.19. “Tegime proloogi eel väga head eeltööd, leidsime […]

Meeste maastikuratturite maailma edetabelis on teinud kõrge kümnekohalise tõusu Eesti esinumber Martin Loo, kes läheb maikuu võistlustele vastu 38. positsioonilt. Naiste maailma edetabelis on parimaks eestlannaks tõusnud Janika Lõiv. Meeste pingereas jätkab esikohal seitsmekordne maailmameister ja olümpiavõitja šveitslane Nino Schurter 2400 punktiga. Teist ja kolmandat kohta hoiavad prantslased Maxime Marotte (1716 p) ja Stephane Tempier […]

Maastikumaratoni EM-il 14. Koha pälvinud Greete Steinburg ja donwhilli EM-il 13. lõpetanud Maaris Meier alustavad teisipäeval kuuepäevalist maastikurataste tuuri Portugalis. Paaridena sõidetava Portugal MTB (UCI S1) võistluse avapäeval võtavad ratturid mõõtu 6,6 kilomeetri pikkusel proloogil, mille jooksul läbitakse 139 tõusumeetrit. Kolmapäeval sõidavad võistlejat Videust Castro Dairesse ning 79 kilomeetrisel rajal on 1850 tõusumeetrit. Neljapäeval viib […]

April 30, 2018MaastikUudised

AeroBike Maastikukolmiku avaetapi, Hansaviimistluse Tallinna Enduro võitis mägiratturite kategoorias Tarmo Neemela ajaga 53.51. Talle järgnesid Indrek Epner (54.16) ja Harro Hoog (54.33). Parimaks naiseks kerkis kokkuvõttes 16. koha pälvinud Anne-Liis Puu (1:09.00). Fatbike‘i arvestuses oli kiireim Veiko Viira (55.25), teise koha saavutas Daniel Novikov (58.54) ja kolmandaks tuli Heigo Paglant (1:05.00). Hansaviimistluse Tallinna Enduro rada oli ca 50 km pikkune […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X