Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Eelmisel nädalal Portugalist kuuepäevaselt rattatuurilt koos Maaris Meieriga teise koha noppinud Greete Steinburg on tagasi Eestis ja valmistub kohalikke võistlusi sõites maailmameistrivõistlusteks maastikurattamaratonis ning lubab konkurentidele lahinguid. Seni Bosch Eesti Maastikurattasarjas kõik üldvõidud noppinud Steinburg loodab tiitlit kaitsta. “Seitsmest kaks etappi olen Euroopa meistrivõistluste ja tuuri tõttu pidanud vahele jätma ning võitmiseks tuleb mul stardis […]

Pühapäeval sõidetud Obertrauni UCI HC-kategooriaga võidusõidul näitas Eesti parim maastikurattur Martin Loo enne nädalavahetusel toimuvat MK-sarja teist etappi väga head vormi ning võttis muljelt avaldava soolovõidu. Loost minut ja üks sekund lõpetas hiljem austerlane Maximilian Foidl (Jb Brunex Felt Factory Team) ja kolmas oli šveitslane Thomas Litscher (+1.03; Jb Brunex Felt Factory Team). Loo võiduajaks […]

Laupäeval sõidetud Põleva Kivi Rattamaratoniga avas oma hooaja jalgratturite maastikusõitude võistlussari Hawaii Express Estonian Cup. Sellest aastast igal etapil kolme võistlusdistantsi pakkuva sarja esimesed Grand Prix võidud võtsid Gert Jõeäär ja Greete Steinburg. «Saime meeskonnakaaslase Peeter Tarvis juunioriga üsna alguses teistelt eest ära ja kordamööda tempot tehes püsisime peaaegu lõpuni. Umbes neli kilomeetrit enne lõppu […]

Pühapäeval toimub Kõrvemaa radadel Tallinna rattamaratoni avatud raja sõit, kus liikumishuvilised saavad aegsasti tutvuda rajameister Jüri Voodla välja mõeldud trajektooriga. Valida saab 76 km, 47 km ja 20 km pikkuste distantside vahel ja ühine veeremine saab alguse kell 11:00. Kaks aastat tagasi maratoni peakorraldaja ameti maha pannud Voodla naudib rajameistri ametit täiel rinnal. “Liikuv töö […]

Austrias Grazis toimunud maastikurataste võidusõidul Grazer Bike-Opening Stattegg (UCI C1) said Martin Loo ja Markus Pajur meeste eliitklassis ja juunioride arvestuses kolmandad kohad. Hispaanias võistelnud Janika Lõiv jäi napilt pjedestaalilt välja ning Portugalis toimunud kuuepäevalisel mitmepäevasõidul võitsid Greete Steinburg ja Maaris Meier kolm etappi ning pälvisid kokkuvõttes teise koha. Austrias Graziz näitas meeste eliitklassis päeva […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X