Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Juunikuu 17. päeval peetakse Rakveres järjekordne traditsiooniline maastikurattamaraton, mis meelitab kohale sadu aktiivseid eluviise kõrgelt hindavaid spordisõpru. Distantse saab ka tänavu olema kaks – 47 km põhitrass julgematele ning 20 km matkadistants nautlejatele, lisaks on kavas lastesõidud kuni 10-aastastele noortele. Täpne trass koos märgistusega valmib korraldaja Vahur Leemetsa sõnul 10. juuniks ning just sellele päevale […]

Laupäeval Harjumaal peetaval 12. Jõelähtme Bottecchia rattamaratonil on 91.5 km distantsi stardis mitmekordne Soome meister maastikurattamaratonis Henri Ojala ning pronksmedali omanik Simo Sohkanen. Mõlemad lubavad eestlaste võimekuse korralikult proovile panna. Henri Ojala tähelepanu köitis info trassi keerukuse kohta. “Kuulsin, et seal on väga palju kiireid ja tehnilisi singleid. Lisaks on minu jaoks põnev ja sobiv […]

Laupäeval sõidetud Valgehobusemäe rattamaratoni võitis veenva edumaaga igapäevaselt Itaalias profileiba teeniv Peeter Pruus. “Kusagil poolel maal olime Jõeääre ja ühe lätlasega kolmekesi ees, tõusul vajutasin ja järgi ei tulnud kedagi. Tunne oli hea, jõudu jagus ja pea lenksu all teist poolt sõites panin mitmes kohas napilt rajalt mööda. Ju siis oli rajatähistus mõeldud vähekene aeglasemale […]

Eesti Meistrivõistlused maastikurattamaratonis selguvad tänavu 12. Jõelähtme Bottecchia rattamaratoni 91.5 km pikkusel trassil laupäeval, 9. juunil. Tegemist on Bosch Eesti Maastikurattasarja neljanda etapiga, kus saab end proovile panna ka 44 km ja 18 km distantsidel. Kuni 10-aastased rattasõbrad on oodatud osalema tasuta lastesõitudele. Eesti Jalgratturite Liidu peasekretäri Urmas Karlsoni sõnul on Jõelähtme rattamaratoni jaoks valitud […]

May 29, 2018MaastikUudised

Nädalavahetusel teenis kahe nädala jooksul juba teise võidu Da Piazza a Piazza maratonil Peeter Pruus (ASD Torpado-Südtirol), kes edestas lähimaid konkurente ühe minutiga. Toskaanas peetud 71-kilomeetrise ja 2100 tõusumeetriga sõidu läbimiseks kulus Pruusil aega 2:52.59. Teise koha sai Cicli Taddei rattur Francesco Casagrande ja kolmanda Pruusi klubikaaslane Ricciardo Chiarini. Kaotust kogunes neil eestlasele täpselt üks […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X