Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Soojas suvekuumuses sõidetud järjekorras 11nda Kalevipoja Rattamaratoni Jõgevamaal võitis kõigi suurfavoriitide ebaõnnestudes üllatusmees Kiril Tarassov. Maratoni algusfaasis olid Küüslaugufesti vahefinishis esimesed tuttavad nimed -Peeter Tarvis ja Gert Jõeäär, edasi Taavi Kannimäe ning Sten-Erik Ottender. Kümmekond kilomeetrit enne lõppu Laiuse mäe tipus olnud Europargi mäefinishiks olid juhtgrupis aga hoopis teised nimed – Kirill Tarassov, Caspar Austa, […]

June 18, 2018MaastikMaraton

Eesti Maastikurattasarja viies etapp Rakveres pakkus pingelist heitlust – finišisirgel võtsid omavahel mõõtu Kirill Tarassov, Caspar Austa, Gert Jõeäär ning Peeter Tarvis. Tihedast rebimisest väljus täna võitjana Kirill Tarassov (Sportland Bottecchia Team), ajaga 1:56.05. Tarassovile järgnesid vähem kui poolesekundilise kaotusega Caspar Austa (Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi) ning Veloplusi ratturid Gert Jõeäär (1:56.06) ning Peeter Tarvis […]

Jarno Trey osales juuni alguses elliminaatori maailmakarikaetapil Ameerika Ühendriikides, kus ta pälvis 14. koha. Vaid poolteist tundi peale XCE finaalsõitu anti start maastikukrossi lühiformaadiga sõidule (XCC), kus eestlane teenis kõrge teise koha. Eesti maastikuratturite koondis uuris lähemalt mis ja kuidas. Kreeka-Rooma maadlusega tegelevale Jarnole tutvustas rattaspordi ilu, võlu ja valu endine Eesti tippsuusataja Elmo Kassin […]

Esimese eestlasena Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu UCI naistreeneri litsentsi saanud Maaris Meier ühendas jõud maastikurattur Greete Steinburgiga, et tuua läbi sporditurismi Portugali üha rohkem aktiivset elustiili kõrgelt hindavaid kaasmaalasi. Idee sai teoks tänu kohaliku rattapoe omanikule, kelle toel on olemas kõik rattasõiduks vajalikud võimalused. Oodatud on eelkõige maastikurattasõidu harrastajad või selle alaga tutvuda soovijad. “Maanteerattaga võib […]

Täna sõlmis Eesti Jalgratturite Liit koostöölepingu 2019. aasta Eesti Meistrivõitluste korraldamiseks maastikuratta maratonis. Järgmise aasta meistrivõistlused toimuvad 1. juunil 2019 Alutagusel ja võistluste peakorraldajaks on klubi MTBest. Eesti maastikuratta koondise ja ala arengu eest vastutava Sulev Lipu hinnangul on meistrivõistluste tase maastikurattas iga aastaga järjest paremaks läinud. 2018. aasta meistrivõistluste korraldamise tase oli taaskord väga […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X