Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Itaalias Val di Soles peeti pühapäeval neljas maailmakarikaetapp, kus Eesti maastikuratturid Martin Loo ja Janika Lõiv said kirja 19. ja 50. koha. Meeste klassis võitis kolmanda etapivõidu maailmameister Nino Schurter, kelle järel lõpetas kuuesekundilise kaotusega teisel kohal Itaalia meister Gerhard Kerschbaumer. Kolmanda koha sai värskelt Hollandi grupisõidu meistriks kroonitud Mathie Van der Poel. Loo lõpetas […]

July 8, 2018MaastikMaraton

Päikesepaistelise ja ebatüüpiliselt kuiva rajaga Raplamaa rattamaratonil võidutsesid meestest Gert Jõeäär ning naistest Mari-Liis Mõttus. Kohe stardist rebisid teistel eest ära Jõeäär ja Raido Saar ning see duo sõitiski praktiliselt kogu sõidu üksinda. “Mingil moel saime Saarega koos eest ära ja juba poolel maal tunnistas Raido, et täna vist kõige tugevam päev ei tundu olevat. […]

Möödunud aastal Eesti olümpiakrossi meistrivõistlustel hõbemedali pälvinud Janika Lõiv sõidab ainsa eestlannana maailmakarikaetappidel. Esimese võistluse tegi Lõiv selles sarjas kaasa möödunud aastal Itaalias Val di Soles. Samal võistlusel on ta uuesti stardis pühapäeval, pea aasta aega hiljem. Lõivu sõnul on meeldiv olla tagasi võistlusel, kus eelmisel aastal kõik alguse sai. „Sel aastal esimest korda siin […]

Eesti maastikumaratoni meister Greete Steinburg käis teisipäeval Põhja-Itaalias Auronzo Di Cadores kaemas 15. septembril toimuvate maailmameistrivõistluste rada. Steinburg haaras kinni heast võimalusest liituda sel hooajal testimise eesmärgil mägiratturitele mõeldud klubiga DMT Racing Team, mille eest võisteldes pälvis neiu juba ka Dolomitica Brenta Bike maastikumaratonil esikoha. Uue meeskonnaga sõideti läbi kahe päeva jooksul läbi MM-i rada, […]

Alates käesoleva nädala pühapäevast on rattasõpradel võimalik tutvuda 15. juulil peetava Škoda Laagri Rakke rattamaratoni 47 km ja 19 km distantsidega. Avatud raja sõit on plaanitud 8. juuliks algusega kell 11.00 linnamäe staadionilt, kuhu põhisündmuse päeval kerkib võistluskeskus. Bosch Eesti Maastikurattasarja juht ning Rakke rattavõistluse peakorraldaja Enno Eilo sõnul on põhisõidu rada jagatud kolmeks tehnilisemaks […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X