Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


July 15, 2018MaastikMaraton

Täna 27-kraadises leitsakus sõidetud Škoda Laagri 18. Rakke rattamaratonil näitas oma tehnilist üleolekut Team Antsla rattur Markus Pajur, kes edestas teisele kohale tulnud Veloplusi ratturit Gert Jõeäärt täpaselt kahe minutiga. Võitja läbis 49 km pikkuse distantsi ajaga 1:58:12,2. Kolmandaks võitles end ajaga 2:01:54,9 RR Siplased / Laada Cafe rattur Mirko Põldma. Team Antslale tõi kõrgeid […]

Eesti maastikumaratoni meister Peeter Pruus (Torpado-Südtirol International) võidutses Itaalia Alpides peetud maratonil Cortina Trophy. Pruusi võiduajaks märgiti protokolli kolm tundi, 33 minutit ja 17 sekundit. Teise koha teenis Stefano Dal Grande (Bottecchia Factory Team; 3:37.57) ja kolmanda Diego Cargnelutti (Wilier Force Squadra Corse; 3:40.53). Teise eestlasena stardis olnud Peeter Tarvis (Raplamaa Rattaklubi Komo) jäi esimesena […]

Pühapäeval peetakse Lääne-Virumaal Bosch Eesti Maastikurattasarja eelviimane etapp. Lähe Škoda Laagri 18. Rakke rattamaratoni 49 km põhidistantsile antakse täpselt südapäeval, 19 km pikkusele noorte- ja matkadistantsile minejad veerevad rajale kell veerand kaks. Maastikurattamaratoni põhidistants on tänavu plaanitust veidi pikem, kinnitab võistluse korraldaja Enno Eilo: „Mul hakkab süda valutama, kui peaksin Emumäe juures ägedad kohad nii-öelda […]

Nädalavahetusel toimunud Husqvarna olümpiakrossi karikasarja neljanda etapi eel kukkus Eesti maastikuratturite koondise liige Markus Pajur soojendusel nii õnnetult, et starti minemise asemel oli ta sunnitud sammud seadma Narva traumapunkti. „Vihma sadas ja rada oli märg,“ meenutas Pajur, mis täpsemalt juhtus. „Sellest hoolimata tundsin ennast tehnilistes kohtades enesekindlalt. Esimese tehnilisema koha, milleks oli üks hüpe, läbisin […]

Pühapäeval Narvas Äkkeküla spordikeskuses 4,3 kilomeetrisel tehnilisel rajal peetud maastikurattasarja IV etapi võitis meeste eliitklassis Armin Pilv (Haanja rattaklubi). Teise ja kolmanda koha pälvisid Jere Hari (Norci Spiuk team, Soome) ja Magnus Kruusemann (AT Sport). Naiste eliitklassis ületas esimesena finishijoone samuti Haanja rattaklubi esindaja Mari-Liis Mõttus (1:19:22,6.) Mitmekordne Eesti meister Maaris Meier oli paremuselt teine. […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X