Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Austrias Grazis peetavatel maastikusõidu Euroopa meistrivõistlustel pälvisid Kätlin Kukk ja Armin Pilv eliminaatoris kümnendad kohad. Meeste klassis võttis kolmikvõidu Prantsusmaa koondis, kui finaalsõidus teenis kuldmedali Titouan Perrin Ganier. Talle järgnesid Lorenzo Serries ja Simon Rogier. Ainsa eestlasena meeste klassis võistelnud Pilv teisest sõidust edasi ei pääsenud ning lõpetas võistluse kümnendal kohal. “Ajasõidus tegin neli päris […]

Neljapäeval teatekrossis esmakordselt osalema pidanud Eesti koondisel jääb tänavu veel ajalugu tegemata, sest üks viiest liikmest kukkus treeningul nii õnnetult, et viidi haiglasse. Kolmapäeval võistlusrajaga tutvumas käies kukkus Mari-Liis Mõttus ühte keerulist raja elementi sõites nii, et ta tuli kanderaamil haiglasse viia. “Ma ei mäleta kukkumisest palju. Isa kirjeldas, et lendasin üle lenksu nägu ees […]

Neljapäevast pühapäevani toimuvad Austrias Grazis Euroopa meistrivõistlused juunioritele, U-23-le ja seenioritele. Esimest korda ajaloos stardib Eesti võistkond ka teatekrossil. Teatekrossi start antakse neljapäeval kell 17 ning igal liikmel tuleb läbida üks ring. Eesti on joonel koosseisuga Markus Pajur (MJ), Kätlin Kukk (NJ), Armin Pilv (MU-23), Mari-Liis Mõttus (NU-23) ja Erki Kukk (ME). Päev hiljem osalevad […]

Nädalavahetusel Kiviõlis toimunud olümpiakrossi meistrivõistlustel esimest korda Eesti meistriks kroonitud 28-aastane Janika Lõiv on end paari hooajaga töötanud Eesti tippu ja jõudnud oma esimesel maailmakarika hooajal viimatipeetud etapil 38. kohale. ERR-i spordiportaalile antud videointervjuus rääkis Valgast pärit naine, kuidas ta 2014. aastal jõudis jalgrattaspordi juurde ja millised on tema eesmärgid. “Olen Valgast pärit, maatüdruk. Alustasin […]

21.-22. juulil toimusid Kiviõlis Eesti Meistrivõistlused Maastikuratta Olümpiakrossis (XCO) ning Mäestlaskumises (DH). Maastikurattakrossi Eesti Meistriteks krooniti Martin Loo ja Janika Lõiv. Maailma edetabelis hetkel 25. kohal asetseva Martin Loo (kes võitis ajaga 1:17.14) jaoks oli see juba üheksas meistritiitel maastikurattakrossis. Teisele kohale sõitis ennast Peeter Pruus (1:18.38) ja kolmanda koha pälvis MJ vanuseklassis võitnud Markus […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X