Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Itaalias Pilas lõppenud Euroopa meistrivõistlustel jagati viimasel päeval medalid olümpiakrossis. Parima eestlasena sai 13. koha U-15 klassis võistelnud Frank Aron Ragilo. Esimesena kihutasid rajale U-15 vnauseklassi noormehed. Kõrges konkurentsis 13. koha pälvinud Ragilo kaotas võitjale Gustav Heby Pedersenile kolme minuti ja 57 sekundiga. Teise eestlasena startinud Lauri Tamm sai 31. koha (+5.50). Taanlastele kindlustas kaksikvõidu […]

Itaalias Pilas jätkuvatel noorte maastikuratturite Euroopa meistrivõistlustel sai Eesti U-15 koondis 22. ja U-17 võistkond 49. koha. Päev varem sõitsid U-15 ratturid eraldistardiga sõidust Eestile välja kuuenda stardikoha, mis andis võimaluse startida esireast. Elisabeth Ebras, Lauri Tamm ja Frank Aron Ragilo jõudsid finišisse ajaga 42.44,5, mis andis neile 22. koha. Võit jäi viie minuti ja […]

Itaalias Pilas algasid noorte maastikuratturite Euroopa meistrivõistlused, kus esimesel võistluspäeval selgitati eraldistardiga sõidus välja stardijärjekorrad teatekrossi ja olümpiakrossi startideks. Kõrgmäestikus toimuval EM-il näitasid väga häid aegu U-15 vanuseklassi ratturid. Neidude hulgas sai päeva 14. aja kirja Elisabeth Ebras (2.36). Võitjale sakslanna Carla Hahnile kaotas eestlanna 14 sekundiga. Teise aja sai kirja Noelle Rüetschi (+0.06) ja […]

2. septembril toimuva Fakto Auto Tallinna Rahvasõidu raames saab end proovile panna nii maantee- kui ka mägirattasõidus. 42 km pikkusest mägirattasõidust osavõtt on ääretult mugav eelkõige Harjumaa inimestele, sest tegemist on ainsa maratoniga, mis algab ja lõppeb Tallinnas ning mille distantsi märkimisväärne osa sõidetakse pealinna piirides. Võistluslinnak asub Ülemiste Citys, kus toimub ka pidulik start. Üheskoos ületatakse […]

August 20, 2018MaastikMaraton

Eesti maastikumaratoni meister Peeter Pruus teenis Rumeenia maastikutuuri Carpathian MTB Epic (UCI S2) viimasel etapil teise koha, kindlustades sellega tuuri üldvõidu. 60-kilomeetrise ja 2500 tõusumeetriga tuuri kolmanda etapi läbis Pruus ajaga 2:56.49, kaotades etapivõidu teeninud tšehh Filip Adelile minuti ja 41 sekundiga. Kolmandaks jäänud Marek Rauchfuss jäi Eesti ratturist maha enam kui kolme ja poole […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X