Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Eesti parim maastikurattur Martin Loo pälvis Saksamaal Titisee-Neustadtis toimunud Bundesliga etapil esikoha. Kuueringilisel võistlusel märgiti Loo võiduajaks 54.08,5. Teise koha teenis sakslane Simon Stiebjahn (Team Bulls), kaotust eestlasele kogunes üks minut ja 11 sekundit. Kolmas koht läks Šveitsi, kui üks minut ja 19 sekundit Loost hiljem veeres üle lõpujoone Fabian Giger (Kross Racing Team). Ühtlasi […]

September 26, 2018MaastikUudised

Paari aasta tagune maastikurattamaratoni Euroopa meister Peeter Pruus (Torpado-Sudtirol) saavutas Itaalias peetud UCI sarja maratonil neljanda koha. 78 km pikkuse Etna maratoni võitis Kolumbia mees Diego Alfonso Arias Cuervo (Giant-Liv Polimedical), kellel kulus mägise distantsi läbimiseks aega 3:43.59. Teine oli sama lõpuajaga Pruusi meeskonnakaaslane Riccardo Chiarini. Eestlane kaotas kahele paremale pisut üle kahe minuti ja oli neljas. Tema seljataga […]

21.-23. septembrini Türgis Sakarya moodses rattakompleksis toimunud Sakarya MTB Cup’il osalesid Eesti maastikukoondise koosseisus Mari-Liis Mõttus, Jaanika Lõiv ja Armin Pilv. Laupäeval peeti XCO sõidud nii naistel kui ka meestel lühikesel ja tehnilisel 4,3 kilomeetri pikkusel ringil. Meestest oli üles antud 73 ja naistest 28 sportlast. Naiste võistluse võidu noppis Blaza Pintaric Sloveeniast ajaga üks […]

Eesti maastikumaratoni meister Greete Steinburg pälvis Poolas Jelenia Gora maratonil (UCI MTB Marathon Series) teise koha. 80-kilomeetrise ja 2400 tõusumeetriga võistluse võitis hollandlanna Anne Terpstra (Ghost Factory Racing) ajaga 4:04.55. Steinburg jõudis finišisse teisena ajaga 4:09.54 ja kolmanda koha pälvis valgevenelanna Julia Tsalahuz (5:22.34). “Minu jaoks oli super raske päev rattal,” kirjutas Steinburg võistlusjärgselt sotsiaalmeedias. […]

Eesti parim maastikurattur Martin Loo saavutas Saksamaal Bundesliga Freudenstadti võidusõidul teise koha, jäädes seejuures väga napilt ilma esikohast. Kuueringilise sõidu võitis kohalike rõõmuks Simon Stiebjahn (Team Bulls) ajaga 1:09.48. Loo ületas finišijoone 2,8 sekundit hiljem. Kolmas koht kuulus eestlasest 18 sekundit hiljem lõpetanud sakslasele Georg Eggerile (Lexware Mountainbike Team). “Väga kiire rada oli ja ratturid […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X