Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Belgias Ruddervoordes sõidetud Superprestige’i etapil teenis oma esimese võidu 2004. aastal sündinud poiste seas Frank Aron Ragilo. Sama vanade neidude seas lõpetas teisena Laura Lizette Sander. Ragilo edestas teiseks ja kolmandaks tulnud belglasi Iben Rommelaere’i ja Kenay De Moeyeri vastavalt 12 ja 13 sekundiga. Teise eestlasena võistelnud Lauri Tamm jõudis Ragilost finišisse 34 sekundit hiljem […]

Varasematel kordadel suve lõpus toimunud Põhja-Eesti suurim rattafestival, Fakto Auto Tallinna Rahvasõit peetakse tuleval aastal hooaja alguses ja esmakordselt kahepäevasena. 8. juunil toimuv esimene võistluspäev on suunatud maastikuratturitele ja kuulub esmakordselt ka Hawaii Express Estonian Cupi sarja. Järgmine päev on suunatud aga maanteesõitu eelistavatele rattasõpradele ja üritus on ühtlasi Filter Maanteekarikasarja etapiks. Mõlemal päeval asub […]

Mitu Eesti cyclo-crossi ratturit võttis osa Hollandis hilisõhtul peetud võistlusest Kiremko Nacht van Woerden. Naistest oli valitsev Eesti meister ja 4. novembril toimuvateks Euroopa meistrivõistlusteks valmistuv Mari-Liis Mõttus 13., võitis Marianne Vos. Esikolmikusse jõudsid veel Ellen van Loy ja Lucinda Brand. Meeste eliidis pälvis esikoha Lars van der Haar, talle järgnesid Corne van Kessel ja […]

Raplas Vesiroosi terviseradadel peetud Soudal CX Karikasarja 4. etapil pälvis meeste eliidis esikoha Peeter Pruus (KoMo), kes edestas enam kui minutiga Caspar Austat (Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi) ja ligi kahe minutiga juunioride arvestusse kuuluvat Rait Ärmi (Porter Racing). Eliidis tuli kolmandaks Magnus Krusemann. Kolm esimest etappi võitnud Markkus Pajur ei startinud. Soudal CX Karikasarja kokkuvõttes […]

October 22, 2018MaastikMaratonUudised

Austatud noortetreenerid, Tunnustus Teile kõigile tänuväärt töö eest rattasõidu tulevikulootustega. See pole kerge ülesanne ja tundub aeg-ajalt tänamatuna. Eesti vanima rattamaratonide sarja kalender hõlmab võistlusi Ida-Virumaalt Saaremaani.  Oleme kogu oma 18 aastase tegevuse jooksul hoidnud ühe eesmärgina silme ees viia rattasõit üle terve Eestimaa ja aidata kohalikel ratta-entusiastidel üles ehitada oma baasid. Saan korraldajana  teha […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X