Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Hollandis ‘s-Hertogenboschis jätkuvatel cyclo-crossi Euroopa meistrivõistlustel sai valitsev Eesti meister Mari-Liis Mõttus omavanuste neidude seas 12. koha. U-23 vanuseklassis võidutses kohalike rõõmuks Ceylin del Carmen Alvarado. Teise ja kolmanda koha pälvisid võitja kaasmaalannad Inge van der Heijden ja Fleur Nagengast. Kaotust võitjale kogunes vastavalt 22 ja 49 sekundit. Mõttus jõudis finišisse võitjast kaks minutit ja 26 […]

Hollandis ‘s-Hertogenboschis alanud Euroopa meistrivõistlustel olid esimesel võistluspäeval rajal eestlannad Maris Kaarjärv ja tiitlikaitsja Tea Lang, kes lõpetasid vastavalt 4. ja 6. kohal. Vanuseklassis naised 40-45 võitis esikoha hollandlanna Bianca van den Hoek, kes edestas teiseks tulnud saklsannat Julia Nikolopoulost kolme minuti ja 34 sekundiga. Pronksi sai kaela belglanna Gertie Willems (+4.05). Kaarjärve jäi medalist […]

November 2, 2018Cyclo crossUudised

Cyclo-crossi sarja DVV Verzekeringen Trofee avetapi, Oudenaardes peetud Koppenbergcrossi võitis Toon Aerts (Telenet Fidea Lions). 11 sekundit kaotanud Michael Vanthourenhout (Marlux-Bingoal) oli teine ja 14 sekundit hiljem finišisse saabunud Wout van Aert (Cibel-Cebon) kolmas. See oli Aertsile hooaja kolmandaks võiduks – ta saavutas esikoha ka hooaja kahel esimesel MK-etapil. Aerts pani oma paremuse maksma lõputõusul, […]

October 28, 2018MaastikUudised

Eesti rattaorienteerumise karikasarja 2018 võitsid Eleri Hirv ja Lauri Malsroos. Põhiklassides meistriteks tulnud Hirv ja Malsroos kindlustasid võidud alles sarja viimasel etapil, Linnaorienteerumise auhinnavõistlusel, mis toimus 21.oktoobril Kloostrimetsas. Lauri Malsroosile tänavu Eestis vastast ei olnud, sest viie etapi võidud tagasid talle maksimumpunktidega karikasarja võidu Tõnis Ermi ja Margus Halliku ees. Naiste arvestuses oli parim Eleri Hirv, […]

Narvas peetud Soudal CX Karikasarja viienda etapi võitis Caspar Austa (Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi), kes edestas 17 sekundiga üldliidri koha säilitanud Magnus Krusemanni ja 26 sekundiga Markku Ainsalut (Saksa Automaatika ProShop Team). Naiste eliidis oli kiireim Mairit Kaarjärv (SK Rakke), järgnesid üldliider Tatjana Dobolina (Spordipartner) ja Venemaa rattur Jekaterina Borilkevitš, kirjutab Spordipartner.ee. Naistest jõudis esimesena finišijooneni juunioride arvestuses osalev Kätlin […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X