Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


December 29, 2018Cyclo crossMaastik

Mari-Liis Mõttus sai Loenhoutis toimunud cyclo-crossi sarja DVV Trophy etapil Azencrossil 27. koha. Team Cannibali esindav Eesti meister kaotas võidu pälvinud Lucinda Brandile (Team Sunweb) 3.06. Sekundiga jäid Hollandi meistrist maha valitsev maailmameister Sanne Cant (Corendon – Circus), Denise Betsema (Marlux – Bingoal) ja Laura Verdonschot (Marlux – Bingoal). DVV Trophy üldliidrina jätkab Cant. Juuniorite […]

December 27, 2018MaanteeMaastikUudised

Filter Maanteekarikasarja ja Filter Temposarja sponsorite tiimiga liitus Inbank AS. Eesti kapitalil põhinev finantsasutus paneb õla alla Filter Maanteekarikasarja, Filter Temposarja ja Fakto Auto Tallinna Rahvasõidu korraldusele. „Inbank on suurepärane rattavõistluste toetaja, sest tegemist on kõige kiiremini kasvava pangaga Eestis. Ambitsioonika sponsori lisandumine annab meile motivatsiooni korraldada võistlusi veel paremini ja pakkuda huvilistele läbi tervisespordi […]

December 26, 2018Cyclo crossMaastikUudised

Cyclo-crossi MK-etapil Namuris pidi Mari-Liis Mõttus leppima 36. kohaga. Cannibal Teami eest võistlev Eesti meister kaotas võidu teeninud Lucinda Brandile (Team Sunweb) 4.44. Teine-kolmas olid vastavalt MK-sarja üldliider Marianne Vos (Waowdeals Pro Cycling Team) ja Annemarie Worst (Steylaerts-777), kes jäid maha pool minutit. Hollandi ratturitele seega kolmikvõit. Valitsev maailmameister Sanne Cant (Corendon-Circus) jäi alles 13. […]

December 23, 2018Cyclo crossMaastikUudised

Mari-Liis Mõttus sai hakkama hooaja ilusaima sõiduga, kui saavutas Sint-Niklaasis peetud cyclo-crossi sarja Soudal Classicsi etapil kümnenda koha. Team Cannibali esindav Eesti meister kaotas võidu teeninud valitsevale maailmameistrile Sanne Cantile (IKO-Beobank) 4.57. Teiseks tuli Loes Sels (Pauwels Sauzen-Vastgoedservice) ja kolmandaks Katherine Compton (Trek Factory Racing Team). Kaheksas koht jäi Mõttusele 37 sekundi kaugusele. Cant läks […]

December 19, 2018MaanteeMaastikRadaUudised

Marathon100 Eesti rattavõistluste tulemuste andmebaas näitab, et võistlustel osalevate ratturite keskmine vanus on kasvamas.  2017.a. oli ratturi keskmine vanus 37,9 aastat, 2018.a. 38,1 aastat.  Keskmise vanuse muutus võib tunduda väiksena, kuid suuremaid muutusi on näha vanusegruppide lõikes. Jagades Eesti võistlustel osalevad ratturid viie aasta pikkustesse vanusevahemikesse on näha, et mullu kasvas kõige kiiremini vahemikus 45-49 ja […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X