Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


January 14, 2019MaastikUudised

Itaalia profitiimiga Elios Code Factory Racing lepinguni jõudnud Eesti parim mägirattur Martin Loo ütles Eesti MTB koondise Facebooki lehele antud intervjuus, et tema käesoleva hooaja prioriteediks on MK-sari ja tiitlivõistlused. Kirjelda palun lähemalt protsessi, kuidas toimus Sul uue tiimi leidmine! Millal Sulle esimest korda „läheneti“ ning kui kaua kestsid läbirääkimised? Mis sai otsustavaks, et oma […]

Läbi aegade Eesti parim maastikurattur Martin Loo kirjutas alla kaheaastasele lepingule Itaalia profiklubiga Elios Code Factory Racing. Meeskonna kalendrisse kuuluvad järgmisel hooajal kõik MK-etapid. Valitseva Eesti meistriga kuuluvad klubisse veel lätlane Arnis Petersons, belglane Wout Alleman ja Itaalia rattur Vincenzo Saitta. “Eelmisel hooajal tundis minu tegemiste vastu huvi mitu klubi ja Elios Code Factory Racingu […]

Baalis peetud cyclo-crossi sarja DVV Trofee etapil, GP Sven Nysil saavutas Mari-Liis Mõttus 26. ja samuti Team Cannibali vormi kandev Kätlin Kukk 29. koha. Mõttus kaotas võidu pälvinud Jolanda Neffile (Trek Factory Racing Cx) 7.17 ja Kukk 8.29. Mägirattakrossi Euroopa meister Neff edestas valitsevat maailmameistrit Sanne Canti (Corendon-Circus) 27 sekundiga ja Nikki Brammieri (Suurbritannia) 1.06-ga. […]

Vana aasta lõpp ja uue algus on õige aeg, et teha kokkuvõtteid ning vaadata tulevikku. Portaal Cyclingnews tõi välja mõned numbrid, mida on lõppenud hooaja taustal mõnus meenutada. 76 – võitu kogus 2018. aasta edukaim profimeeskond Quick-Step Floors. Belgia klubi avas võitudearve jaanuaris, kui Elia Viviani oli kiireim Tour Down Underi etapil. Säravale hooajale pani punkti […]

December 30, 2018Cyclo crossMaastikUudised

Mari-Liis Mõttus sai Bredenes peetud cyclo-crossi sarja Brico Crossi etapil 18. koha. Team Cannibali eest sõitev Eesti meister kaotas võidu pälvinud Hollandi meistrile Lucinda Brandile 3.39. Teine oli Loes Sels (+0.09) ja kolmas Eva Lechner (+0.41). Meestest oli Mathieu van der Poeli puudumisel kiireim valitsev maailmameister Wout van Aert. Ta edestas Quinten Hermansit (Telenet Fidea […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X