Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Hispaanias paaridele mõeldud mitmepäevasõidul Costa Blanca Bike Race (UCI S2) pälvisid Eesti maastikukrossi meister Janika Lõiv ja Eesti maastikumaratoni meister Greete Steinburg teisel, 15-kilomeetrisel etapil esikoha. Mäe otsas lõppenud 600 tõusumeetriga etapil startisid naiskonnad esimese etapi paremusjärjestuse alusel vastupidises järjekorras ehk tugevaimad said rajale viimasena. Eestlannadel kulus raja läbimiseks 49 minutit ja 12 sekundit. Teise […]

Eesti maastikukrossi meister Janika Lõiv ja Eesti maastikumaratoni meister Greete Steinburg alustasid Hispaanias mitmepäevasõitu Costa Blanca Bike Race (UCI S2). Paaridele mõeldud võistluse avaetapil saavutas Eesti duo 2. koha. 45-kilomeetrisel ja 1600 tõusumeetriga esimesel etapil kaotasid Lõiv – Steinburg võitjatele Githa Michielsile ja Bec McConnelile (2:53.11) kuue minuti ja 33 sekundiga. Kolmanda koha pälvinud Elena […]

2.-3. veebruaril toimuvad Taanis Bogense linnas Maailmameistrivõistlused cyclo-crossis 2019. Eestit esindavad Mari-Liis Mõttus ja Kätlin Kukk. Naiste U23 start antakse 3.veebruaril kell 11.00. „Loodan lõpetada esimese 20 seas. Samas kui enesetunne on hea, siis miks mitte isegi kõrgemal kohal, aga cyclo-crossi puhul ei tea iial ette, kuidas sõit võib kulgeda,“ kommenteeris Mari-Liis Mõttus oma ootusi. „Kuna […]

Eesti parim maastikurattur Martin Loo (Elios Code Factory Racing) alustas Hispaanias Lanzarotel hooaega neljaetapilise mitmepäevasõiduga Lanzarote 4 Stage MTB Race (UCI S1), kus saavutas kokkuvõttes 4. koha. Avapäeval sõitsid ratturid 42 kilomeetrit, pühapäeval 60, esmaspäeval 21 kilomeetrit eraldistardist sõiduna mäkke ning teisipäeval väisati pikim, 81-kilomeetrine etapp. Esimese päeva järel hoidis Loo 7. kohta, kaotades liidrile […]

Eesti Jalgratturite Liiduga liitus MTÜ PaRe Sport. Klubi liikmeteks on endised jalgratturid Raimo Ronimois, Mihkel Ronimois, Markus Paas, Josten Vaidem ja asutajaliikmed Aivar Paas ning Aivar Rehemaa. Peale uue klubi liitumist kuulub Eesti Jalgratturite Liitu 65 klubi. MTÜ PaRe Sport on korraldanud erinevaid jalgrattavõistlusi nii kohaliku valla tasemel kui ka juba kolm aastat cyclo-crossi sarja kuuluvat […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X