Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Eesti parim maastikurattur Martin Loo (Elios Code Factory Racing) pälvis Itaalia karikasarja esimesel etapil Andoras (UCI C2) 11. koha. Võistluse võitis Prantsusmaa maastikurattur Stephane Tempier (Bianchi Countervail) ajaga 1:26.22. Pjedestaali madalamatele astmetele pääsesid itaallased Andrea Tiberi (Santa Cruz Fza Mtb Pro Team) ja Gerhard Kerschbaumer (Torpado Ursus) , kes kaotasid võitjale vastavalt 33 sekundiga ja […]

February 28, 2019MaanteeMaastikRadaUudised

Rahvusvaheline jalgrattaliit UCI soovib lõpetada jalgratturite kombe visata oma prügi, eelkõige tühjad pudelid ja geelipakendid, suvalisel hetkel raja äärde. Paljudel ratturitel on tavaks just nii tühjenenud joogipudelite ja muu sellisega käituda. Raja kõrval olevate fännide jaoks on tegemist aga oluliste suveniiridega, mis haaratakse kaasa. Siiski jätab säärane käitumine teele palju prahti ja pudelite loopimine võib […]

Itaalias Veronas peetud C2 kategooria mägirattakrossi võistlusel sai Peeter Pruus (Torpado-Südtirol-International) 19. koha. Ta edestas valitsevat Eesti meistrit Martin Lood (Elios Code Factory Racing), kes sai protokolli kirja 32. koha. Pruus kaotas võidu pälvinud Gerhard Kerschbaumerile (El Torpado Ursus) rohkem kui kuus minutit, Loo jäi maha ühe ringiga. Koguni 16 esimest kohta hõivasid Itaalia ratturid. […]

Eesti meister Janika Lõiv avas olümpiakrossi hooaja Hispaanias Copa Catalana Internacional BTT Banyoles (UCI HC) võidusõidul 11. kohaga. Sõidu võitis ajaga 2:26.19 Annie Last, kes edestas teiseks tulnud Elisabeth Brandaud 47 sekundiga. Kolmanda koha teenis veel U-23 vanuseklassi kuuluv Loana Lecomte (+1.38). Lõiv, kes sellest aastast sõidab Hawaii Express klubis, kaotas võitjale nelja minuti ja […]

February 20, 2019Cyclo crossMaastikUudised

Kahel korral cyclo-crossis Euroopa meistriks kroonitud Helen Wynan lõpetab oma 15 aastat väldanud profikarjääri. 37-aastane Suurbritannia rattur lubab lemmikalaga seotuks jääda ning aidata arendada naiste ja laste rattasporti. Kümme korda Suurbritannia meistriks tulnud ja 2014. aasta maailmameistrivõistlustel pronksi võitnud Wyman pälvis karjääri jooksul 77 võitu. Wyman tunnistas, et võttis loobumisotsuse vastu, sest ei suutnud parimatele […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X