Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Eesti maastikukrossi meister Janika Lõiv võitis pühapäeval Hispaania karikasarja etapi Open Espana BTT XCO en Caudete ning jätkab ka üldarvestuses liidrina. Lõiv finišeeris ajaga 1:31.32. Teisena lõpetas Lara Lois Garcia, kes kaotas Eesti meistrile viie minutiga ning kolmanda koha pälvis Maria Rodriguez Navarrete (+7.15). Ühtlasi jätkab Lõiv Hispaania karikasarja üldtabelis kindla liidrina. “Kuna jõudsin võistluspaika […]

30. aprillil algas 6 päevane UCI S1 maastikuratta tuur paaridele – Portugal Tour MTB. Eestlastest sõidavad paaris Greete Steinburg ja Maaris Meier. Esimesel päeval oli kavas 30km pikkune proloog, millel tõusu kogunes 1100 meetrit. Naiste eliit klassis võitis Itaalia-Portugali paar Maria Theocharis ja Ilda Pereira, kellele meie naised kaotasid veidi alla 2 minuti. Kolmapäeval oli […]

27-28. aprill peeti MTB Maailma Karika sarja I etapp mäestlaskujatele. Eestit olid esindamas meeste eliit klassis Juho Mattus ja meeste juunioride klassis Robert Johanson. Meeste eliidi kvalifikatsioonist pääses edasi 60 ratturit. Juho Mattus lõpetas kvalifikatsiooni 132. kohal ajaga 3.58:325 ning kaotust võitjale +40.995. “Kvalifikatsiooni sõiduvigade tõttu mul parema 60 sekka asja polnud, kuid jõudsin ilusti finišisse […]

Mari-Liis Mõttus saavutas Darbus toimunud UCI C1 kategooria võidusõidul Fiskumrittet XCO 2. koha. Kohe sõidu alguses liidriga teistelt eest saanud Mõttus liikus pidevalt liidrist Marit Sveenist (Team Sorensen Racing) 20 – 40 sekundi kaugusel, aga lähemale ei õnnestunud saada. Terve öö sadanud vihm oli raja mudaseks ja libedaks muutnud. Libedatel kividel oli raske pidamist leida […]

Eesti maastikumaratoni meister Peeter Pruus võitis Itaalias Spilimbergos toimunud UCI maastikumaratonide seeria etapi Tiliment Marathon Bike. Pruusi võiduajaks oli neli tundi, 25 minutit ja 18 sekundit. Teise koha sai sakslane Sascha Weber (4:26.47) ja kolmas koht läks samuti Saksamaale, kui pronksmedali sai kaela Simon Schneller (4:28.39). Vihmasajus peetud võistluse rada lühendati 103 kilomeetrilt veidi lühemaks, […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X