Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Värskelt ilmunud olümpiareitingu riikide edetabelis hoiab Eesti naiste arvestuses 21. ja meeste omas 29. kohta. Selline seis tagaks hetkel ühele naismaastikuratturile koha 2020. aasta Tokyo olümpiamängudele. Olümpial pääseb maastikukrossi starti 38 naist ja 38 meest. Ühe koha on endale automaatselt taganud korraldajamaa Jaapan ning kolm kohta jagatakse Aafrika, Ameerika ja Aasia meistritele. See tähendab, et […]

Eesti maastikukrossi meister Martin Loo sai Sloveenias Kamnikis toimunud esimese katekooriaga karikavõistlusel 8. koha. Kolmikvõit läks seekord Itaaliasse, kui esimesena jõudis finišisse Luca Braidot ajaga 1:25.03. Teise ja kolmanda koha pälvisid Daniele Braidot (+0.49) ja Nadir Colledani (+2.11). Loo kaotas võitjale kuue minuti ja 18 sekundiga. “Temperatuur kukkus ööga kümne kraadi juurde ja iga ringiga […]

May 12, 2019MaastikUudised

MTB Fest maastikuratturite mitmepäevasõit lõppes Kiviõli seikluskeskuses peetud olümpiakrossiga, kus meeste seas võttis üldvõitu Peeter Pruus. Naiste arvestuses sai Mari-Liis Mõttus teise koha. Naistel tuli viimasel etapil läbida viis 4,5 km pikkust ringi. Katažina Sosna alustas pisut enam kui kaheminutilise eduga Mõttuse ees. Kui esimese kahe ringi järel oli vahe Sosnaga kahanenud juba minuti võrra, […]

Rahvusvaheline maastikuratturite mitmepäevasõit MTB Fest jätkus täna maratondistantsiga. Vihmasajus peetud E.K. Partner Grupp 5. Põleva Kivi rattamaraton avas ühtlasi ka tänavuse Hawaii Express Estonian Cup hooaja. MTB Fest mitmepäevasõidu arvestusse kuuluva 66 km pikkuse Grand Prix etapi võitsid MTB Fest tuuri üldliider Peeter Pruus (2:32.20) ja leedulanna Katažina Sosna (2:47.01). Tänase tulemusega võttis leedulanna üle […]

May 11, 2019MaastikUudised

Kiviõli Seikluskeskuses jätkuval kõrgetasemelisel maastikuratturite mitmepäevasõidul MTB Fest olid reedel kavas lühiraja distantsid. Naistest võttis kindla võidu kogu distantsi vältel liidripositsiooni hoidnud Mari-Liis Mõttus, meestest astus kõrgeimale poodiumiastmele ka neljapäeval võidu võtnud Peeter Pruus. Neljapäevases temposõidus parimat aega näidanud Mõttus oli võitmatu ka reedel. Kokku sõitsid naised seitse ühekilomeetrist ringi, võiduajaks seadis Haanja Rattaklubi esindav […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X