Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


15.-16. juunil toimus Šweitsis Raid Evolenard  nimeline maraton. Samas kohas toimub 2021. aastal maratoni EM. Valitsev Eesti Meister Greete Steinburg võttis maratonil kõige magusama esimese koha, samuti oli Steinburg kiireim mäkketõusu arvestuses ja pälvis sellega eriauhinna. „Rada ise oli kaunis tehniline, eriti laskumised. Tõusud olid pikad ja viisid kohati 2500 meetri peale. Pikim tõus oli […]

Eesti olümpiakrossi meister Janika Lõiv võidutses pühapäeval Hispaanias toimunud 2. kategooria võidusõidul Copa Catalana Vall de Boi. Eestlanna võiduaeg oli 1:29.03. Teise ja kolmanda koha pälvisid Claudia Galicia (+2.54) ja Meritxell Figueras (+3.11). “Viibin hetkel Hispaanias treeninglaagris ja kuna siin lähedal toimus UCI võistlus, siis otsustasin selle oma treeningplaani sobitada,” rääkis Lõiv. “Võistlus toimus Püreneedes, mille […]

Bosch Eesti maastikurattasarja neljas etapp peeti täna Jõelähtmes, kui toimus 13. Jõelähtme rattamaraton. Kohal oli rekordarv osalejaid – eri distantsidel läks rajale ligi 800 rattasõpra. Esimesena said stardi Jõelähtme rattamaratonil ehk XXL-sõidul osalejad, kel tuli läbida 92 väljakutsuvat kilomeetrit. Parimad mehed kulutasid selleks aega pisut üle nelja tunni. Võit läks seekord Soome, kui esimesena veeres […]

June 13, 2019MaastikUudised

Eesti parim naisrattur Greete Steinburg ihkab tänavustel maastikurattasõidu Euroopa meistrivõistlustel sekkuda medalikonkurentsi. Ta on veendunud, et harjutab sama suure mahuga nagu maailma paremik. 2015. aastal osales Steinburg esimest korda rahvusvahelistel tiitlivõistlustel. Maastikurattasõidu Euroopa meistrivõistlustel Saksamaal lõpetas ta 30. ja maailmameistrivõistlustel Itaalias 34. kohaga. 2016. aastal sai ta EM-sõidul Lätis Siguldas senise parima, 11. koha. Möödunud […]

Laupäeval, 15. juunil, toimub 13. Jõelähtme rattamaraton, kus saab end proovile panna 18 km noorte ja matkasõidul, 49 km Jõelähtme poolmaratonil (põhisõidul) või 92 km rattamaratonil (XXL-distantsil). Valik on sinu! Väga mitmekülgsed, singlite rohked ja tehnilised Jõelähtme rajad on maastikuratturite jaoks tõeliseks unistuseks. Seal jätkub nii tõusumeetreid, kitsamaid ja laiemaid lõike ning isegi veetakistusi. Võrreldes eelmise […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X