Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Olümpiakrossi valitsev Eesti meister Janika Lõiv tegi Prantsusmaal Les Getsis toimuval maailma karika etapil ajalugu, kui lõpetas võistlusel kõrgel 13. kohal. Sõidu võitis valitsev maailmameister Kate Courtney, kes jõudis finišisse ajaga 1:26.29. 24-aastasele ameeriklannale järgnesid valitsev Euroopa meister Jolanda Neff (+0.33) ja sakslanna Elisabeth Brandau (+1.05). Lõiv lõpetas ajaga 1:29.33 ning sai 13. koha. Ükski […]

July 8, 2019MaastikUudised

Sulle meeldib maastikurattal ringi vurada ja otsid võimalust end selles osas kuskil proovile panna? Või tahad koos perega sportlikult looduses aega veeta? Siis on õige mõte sõita pühapäeval 14. juulil Rakverre, kus toimub Bosch Eesti Maastikurattasarja viies etapp -17. Rakvere Rattamaraton. Kui eelistad parajalt pikka ja keerulisemat väljakutset, siis saad minna 51 km põhisõidu distantsile. Kui tahad […]

Merepinnast kõige kõrgemal sõidetaval maastikuratta MK-etapil Andorras osalesid ka kolm Eesti sportlast. Mari-Liis Mõttus pälvis kuni 23-aastaste ratturite seas 14. koha ning Janika Lõiv ja Martin Loo eliitnaiste ja -meeste seas vastavalt 27. ja 56. koha. Kuni 23-aastaste ratturite seas pälvis esikoha sakslanna Ronja Eibl, kes jõudis finišisse ajaga 1:08.09. Teise koha sai inglanna Evie […]

Andorras, kõige kõrgemal merepinnast sõidetaval maailma karika etapil osalesid ka kolm Eesti sportlast. Mari-Liis Mõttus pälvis kuni 23-aastaste ratturite seas 14. koha ning Janika Lõiv ja Martin Loo eliitnaiste ja -meeste seas vastavalt 27. ja 56. koha. Kuni 23-aastaste ratturite seas pälvis esikoha sakslanna Ronja Eibl, kes jõudis finišisse ajaga 1:08.09. Teise koha sai inglanna […]

July 6, 2019MaastikUudised

Norras Lillehammeris toimuvatel maastikurattamaratoni Euroopa meistrivõistlustel pälvis pronksmedali Eesti valitsev meister Peeter Pruus. 90-kilomeetri pikkusel rajal teenis Euroopa meistri tiitli portugaallane Tiago Ferreira ajaga 3:47.59. Hõbeda kaela saanud itaallane Samuele Porro kaotas talle nelja ja 2016. aasta kullaomanik Pruus 11 sekundiga. Naiste seas võidutses itaallanna Mara Fumagalli, kes läbis 70-kilomeetrise raja kolme tunni, 28 minuti […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X