Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Möödunud pühapäeval, 21. juulil toimusid Balti Downhilli karikasarja teise etapi raames Võrumaal Kütiorus Downhilli Eesti Meistrivõistlused meeste eliitklassis. Võrreldes möödunud aasta võistlusradadega Kiviõlis, oli Kütiorul pakkuda Downhilli mõttes väga tehnilisi ning suure kaldenurkadega radasid, millel panid end proovile 60 sõitjat. Meeste eliitarvestuses suutis oma meistritiitlit kaitsta Hendrik Kirsipuu, näidates ülimat sooritusvõimet justnimelt raja kõige tehnilisemates […]

Laupäeval, 20. juulil toimusid Võrumaal Kütiorus Eesti Jalgratturite Liidu ja Haanja Rattaklubi koostöös Škoda Laagri Eesti Meistrivõistlused MTB XCO, DHI. Meeste eliitklassis tuli kümnendat korda Eesti Meistriks oodatult Martin Loo (Hawaii Express) ajaga 1.28.19. „Võistlusrada oli maailma klassiga võrreldav, kõrguste vahe oli Eesti kohta erandlik. „Võistlusrada oli pigem raske, täiesti MK sarja tasemel. Nii suurte […]

Juuli viimasel pühapäeval, 28. juulil toimub Bosch Eesti Maastikurattasarja kuues etapp – Škoda Laagri 19. Rakke Rattamaraton, kus saab end proovile panna lausa kolmel eri distantsil. Lisaks toimuvad kõige väiksematele rattasõpradele lastesõidud. Kavas on 19 km pikkune noorte- ja matkasõit, 47 km pikkune põhisõit ning XXL-sõit, mille jooksul tuleb läbida 66 km. Lastesõidud jäävad sõltuvalt osaleja vanusest […]

Juba sel nädalavahetusel toimuvad Eesti Meistrivõistlused maastikurattas. 20. juulil toimuvad Škoda Laagri Eesti Meistrivõistlused olümpiakrossis ning 21. juulil mäestlaskumise Eesti Meistrivõistlused. Meistrivõistlused viiakse läbi Kütioru Puhkekeskuses, Rõuge vallas, Võrumaal. Võistluskeskus on avatud stardipaigas olümpiakrossi MV-tel 19. juulil 12.00-18.00 ja 20. juulil kell 08.00-18.30. Eelregistreerimine toimub e-posti aadressi ejl@ejl.ee kaudu ja lõpeb 17. juulil kell 24.00. […]

Täna peetud 17. Rakvere Rattamaratoni 51 km põhisõidul, 20 km noorte- ja matkasõidul ning lastesõitudel osales kokku rohkem kui 500 ratturit. Põhisõidu kiireimad olid Peeter Tarvis ja Greete Steinburg. Kui põhisõidu võitja Peeter Tarvis (Veloplus) jõudis finišisse kindla edumaaga, lõpuajaga 2:01.30,9, siis järgmiste kohtade pärast käis kõva rebimine. Lõpuks suutis end teiseks sõita Taavi Kannimäe (Team Antsla) 2:03.30,9 ja kolmandaks […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X