Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Itaalias Val di Soles sõideti nädalavahetusel maailma karika sarja viies etapp, kus Janika Lõiv sai naiste eliitklassis 18., Martin Loo meeste eliitklassis 37. ja Mari-Liis Mõttus kuni 23-aastaste ratturite seas 12. koha. Naiste eliitklassis võidutses peale kevadist niudearteri operatsiooni esmakordselt Prantsusmaa meister ja endine maailmameister Pauline Ferrand Prevot, kes edestas finišiheitluses värsket Euroopa meistrit Jolanda […]

Škoda Laagri 19. Rakke Rattamaratoni põhisõidu parimad olid Peeter Tarvis ja Merili Sirvel. Tänases suvekuumas Rakkes peetud Škoda Laagri 19. Rakke Rattamaratonil jõudis finišisse üle 600 ratturi. Parimad selgitati välja kolmel eri distantsil. 47 km pikkuse põhisõidu esikoha viis koju Peeter Tarvis (Veloplus) 1:47:29.7, poodiumi teisele astmele tõusis Gert Kivistik (Hawaii Express) 1:50:53.9 ja kolmandaks sõitis end […]

July 28, 2019MaastikUudised

Maastikuratturite Euroopa meistrivõistlustel Tšehhis Brnos võidutses meeste eliitklassis hollandlane Mathieu van der Poel. 24-aastase Hollandi ratturi võiduajaks kujunes 1:28.34, millega edestas teiseks tulnud šveitslast Florian Vogelit 43 sekundiga. Pronksmedali sai kaela van der Poeli kaasmaalane Milan Vader, kes kaotas võitjale minuti ja kahe sekundiga. Ainsa eestlasena võistlustules olnud Martin Loo, kelle EM-i parim tulemus on […]

July 28, 2019MaastikUudised

Janika Lõiv tuli maastikuratta Euroopa meistrivõistlustel Tšehhis Brnos naiste eliitklassi sõidus üheksandaks. Eestlanna oli esimestes vaheajapunktides kolmandas kümnes, aga liikus tõusvas tempos ja kerkis sõidu viimasel veerandil ka esikümnesse. Kindla võidu teenis šveitslanna Jolanda Neff (1:30.08), kahvatumad medalid võtsid ukrainlanna Jana Belomoina (+2.52) ja sakslanna Elisabeth Brandau (+3.05). 26-aastasele Neffile oli see karjääri neljandaks individuaalseks […]

July 27, 2019MaastikUudised

Tšehhis Brnos on alanud maastikusõidu Euroopa meistrivõistlused. Eliminaator ehk XCE formaadis võistlusel pälvis veerandfinaali jõudnud Markus Pajur 11. koha. Kvalifikatsioonis näitas Pajur 17. aega. Kulla ja hõbeda pälvisid prantslased Hugo Briatta ja Titouan Perrin Garnier, kellele Pajur veerandfinaalis alla jäi. Ka pronksine autasu läks Prantsusmaale, kui finaalsõidus sai Lorenzo Serres jagu sakslasest Felix Klausmannist. Naiste […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X