Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


September 8, 2019MaastikUudised

Täna, 8. septembril selgitati Jõulumäe Tervisespordikeskuses välja Eesti meistrid maastikuratta teatekrossis. Kokku võttis omavahel mõõtu 19 klubi ja 49 võistkonda. Meeste absoluutklassis oli stardis kolm meeskonda, kes pidid läbima distantsi 29,4 km (3 x 2 ringi, 4,9 km). Eesti Meistriks krooniti CFC Spordiklubi meeskond koosseisus Gert Jõeäär, Joonas Jõgi ja Karmo Kutser, võitja keskmiseks kiiruseks […]

September 8, 2019MaastikMaratonUudised

Tippkonkurentsis sõidetud Jõulumäe rattamaratonil korraldas muljetavaldava jõudemonstratsiooni Gert Jõeäär, kes võitis nii mõlemad vahefinišid, etapi, mõlemate vahefinišite üldarvestuse kui ka kogu selle hooaja sarja üldarvestuse. Oma kolmanda järjestikuse sarjavõiduga möödus Jõeäär Alges Maasikmetsast, ettepoole jäävad veel Allan Oras ja Caspar Austa vastavalt nelja ja kuue üldvõiduga. “Kohe alguses sain endalegi üllatuseks väikese vahe sisse. Ikla […]

September 3, 2019MaastikUudised

Soojal ja päikselisel teadmiste päeval sõidetud Husqvarna olümpiakrossi finaaletapil Rakveres võttis meeste sõidu võidu Ivar Vaab. Naistest oli kiireim Iiris Takel. Vaabil kulus kuueringilise võistlusmaa läbimiseks 1:14.47. Üldarvestuses pjedestaali madalamatele astmetele jõudsid Erki Kukk (1:16.21) ja Indrek Epner (1:16.56). Naised eliitklassis parimat minekut näidanud Iiris Takel sõitis kuus ringi ajaga 1:29.07. Hõbemedali sai kaela Merili Sirvel […]

September 3, 2019MaastikUudised

Kätlin Kukk alustas cyclo-crossi hooaega Hiinas, kus saavutas tugevas konkurentsis hinnatava viienda koha. Hiina põhjaosas Aohani maakonnas peetud jõuproovi võitis Belgia meistrivõistluste viies naine Joyce Vanderbeken, kellele järgnesid prantslanna Marlene Morel Petitgirard ning hispaanlannad Aida Nuno Palacio ja Sandra Trevilla Samperio. Kukk viibib jätkuvalt Hiinas ja valmistub nädalavahetusel peetavaks Qiansen Trophy Fengfeng Stationiks. Meeste jõuproovil […]

September 1, 2019MaastikUudised

Kanadas Mont-Saint-Anne’is toimunud maastikukrossi maailmameistrivõistlustel sai Janika Lõiv naiste eliitklassis 23. koha. Martin Loo oli eliitklassi meeste seas 42. ja Mari-Liis Mõttus pälvis kuni 23-aastaste ratturite seas 13. koha. Naiste eliitklassis krooniti maailmameistriks Pauline Ferrand Prevot ajaga 1:28.51. Teistkordselt tiitlivõistlusel võidutsenud prantslannale kaotas 43 sekundiga valitsev Euroopa meister Jolanda Neff ja kolmanda koha sai austraallanna […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X