Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Kätlin Kuke debüüt cyclo-crossi MK-sarjas tõi talle 48. koha. Bernis peetud võistlusel kaotas Kukk esikoha pälvinud Annemarie Worstile (777) üle kaheksa minuti. Hollandile kindlustas kaksikvõidu Ceylin Del Carmen Alvarado (Corendon-Circus), kolmandaks tuli Suurbritannia rattur Anna Kay (Experza Pro CX). Esikolmiku keskmine vanus on 21 aastat ja 304 päeva, mis on aegade väikseim, vahendab Spordipartner.ee. Meestest oli […]

Cyclo-crossi karikasarja neljanda etapi, Raplas sõidetud RMW Transporti nime kandnud võistluse võitis meeste absoluutarvestuses Madis Mihkels (Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi). 16-aastane Mihkels edestas rohkem kui minutiga Peeter Pruusi (Raplamaa Rattaklubi Komo) ja enam kui nelja minutiga Joosep Mesit (Pärnu Kalevi Spordikool), vahendab Spordipartner. Naistest oli kiireim valitsev Eesti meister Mari-Liis Mõttus (Haanja Rattaklubi), kellele järgnesid enam […]

Laupäeval Raplas toimuvast Soudal CX karikasarja neljandast etapist võtab osa ka tänavustel maastikurattamaratoni Euroopa meistrivõistlustel pronksi võitnud Peeter Pruus. Kodulinnas võistlevale Pruusile pakuvad eelregistreerimise põhjal konkurentsi Rait Ärm, Magnus Krusemann ja mitmed külalisvõistlejad Lätist, kirjutab Spordipartner.ee. Meeste absoluutarvestust juhib kokkuvõttes kaks etappi võitnud Madis Mihkels, kes edestas üheksa punktiga Krusemanni ja 16 silmaga Joosep Sankmanni. Naistest […]

Kätlin Kukk teeb pühapäeval debüüdi cyclo-crossi MK-sarjas, kui osaleb Bernis peetaval etapil. Kukk on korralikult valmistunud, kuid konkurendid on vägevad. Stardis on teiste seas kolmekordne maailmameister Sanne Cant, Ceylin Del Carmen Alvarado ja Annemarie Worst, kirjutab Spordipartner.ee. Eelmisel aastal võidutsesid Marianne Vos (CCC – Liv) ja Mathieu van der Poel (Corendon – Circus), kuid tänavu neid […]

October 14, 2019MaastikUudised

oktoobril toimus Prantsusmaal UCI Maraton Canyon (84km, 2200m tõusu), millest võttis osa ka meie üks edukamaid maastikurattureid Peeter Pruus. „Tase oli tugev, kohe stardist pandi tugev tempo peale. Kohal oli ka värske maratoni maailmameister Leonardo Paez. Toimusid pidevad rünnakud, aga suutsin ennast eesotsas hoida kogu sõidu vältel. Lõppu jõudsime kuuekesi. Sprint lõppes fotofinišiga, õnneks olin […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X