Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Kätlin Kukk sai Belgias Moli linnas peetud cyclo-crossi võistlusel Zilvermeercross 32. koha. Ta kaotas võidu pälvinud Laura Verdonschotile (Pauwels Sauzen-Bingoal) rohkem kui seitse minutit. Teiseks tuli Shirin van Anrooij ja kolmandaks Inge van der Heijden (CCC-Liv). Meeste eliidis domineeris jätkuvalt valitsev Euroopa ja maailmameister Mathieu Van Der Poel (Corendon – Circus), kellele see oli hooaja […]

Espoos peetud cyclo-crossi Soome meistrivõistlustel oli stardis ka mitmeid Eesti rattureid. Naiste eliidis saavutas esikoha Laura Lisette Sander ja kuni 17-aastaste konkurentsis oli parim Annabrit Prants. Meeste U17 arvestuses tuli Oskar Küüt teiseks ja juuniorites oli Janek Kukk kolmas. OPEN sõidus pälvis esikoha Tõnu Tõnov ja pronksile tuli Maksim Fazõlov. Allikas: spordipartner.ee

Mitmed eesti jalgratturid elavad ja treenivad Hispaanias Kataloonias imearmsas linnas Girona. Linn on palavalt armastatud nii meie parimate kui ka maailma tippratturite poolt. Maailma nimedest elavad Gironas nt eraldistardi maailmameister austraallane Rohan Dennis (Bahrain-Merida), hollandlane Robert Gesink (Lotto NL-Jumbo), Tanel Kangerti tiimikaaslane Michael Woods (EF Education First Pro Cycling), lätlane Toms Skujiņš (Trek-Segafredo), britt Daniel […]

November 25, 2019Cyclo crossMaastikUudised

Cyclo-crossi MK-karikasari jätkus Belgias Koksijdes. Meeste ja naiste seas pälvisid esikohad maailmameister Mathieu van der Poel ja Ceylin del Carmen Alvarado. Van Der Poel võidutses teist MK-etappi järjest ajaga 59.58. Teise ja kolmanda koha jagasid omavahel kohalike rõõmuks belglased Laurens Sweeck (+0.25) ja Toon Aerts (+0.35). Naiste seas pälvis esikoha 21-aastane hollandlanna Alvarado (47.09), kes […]

November 17, 2019Cyclo crossMaastikUudised

Soudal cyclo-crossi karikasarja viimase etapi Pirital võitsid Madis Mihkels ja Kätlin Kukk. Kokkuvõttes olid parimad Mihkels ja Laura-Lizette Sander. Meeste seas võidutses alles juunioride klassis sõitev Mihkels, kes lõpetas kaheksaringilise võidusõidu ajaga 57.34. Teise koha sai meeste üldarvestuses Gert Kivistik (57.56) ja kolmanda Magnus Krusemann (58.02). Naiste seas oli kiireim samuti veel juunioride klassis sõitev […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X