Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


1.-2. veebruaril toimuvad Šveitsis Dübendorfis UCI poolt korraldatavad maailmameistrivõistlused cyclo-crossis. Eestit esindavad võistlusel Mari-Liis Mõttus ja Kätlin Kukk. „Mari-Liis ettevalmistus algas detsembris Hispaania laagriga, peale seda osales ta kümne päeva jooksul Belgias viiel võistlusel. Terviseriketest tulenevalt polnud ka tulemused kõige hiilgavamad, parim koht oli 16. Õnneks läks enesetunne iga võidusõiduga paremaks. Mõte oligi veel detsembris […]

Hoogerheides peetud cyclo-crossi MK-sarja viimase etapi võitis Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix). Hollandi andekas rattur võitis oma isa Adrie van der Poeli järgi nimetatud võidusõidu viiendat korda. Naiste klassis sai Eesti valitsev meister Mari-Liis Mõttus 63. koha. Van der Poel läks oma teed neli ringi enne võistluse lõppu. Teiseks tulnud Toon Aerts (Telenet Baloise Lions) […]

January 23, 2020MaanteeMaastikUudised

Eesti üks edukamaid maastikurattureid Peeter Pruus jätkab peale klubiotsinguid kolmandat hooaega järjest endise tööandja Torpado-Südtirol-International MTB Pro Team juures. „Juba novembris alanud ettevalmistusperiood on hästi kulgenud. Aasta lõpus käisin treeninglaagris Soomes, aga kogusin kilomeetreid ka Eestis. Aasta algusest olen kilomeetrite kogumist jätkanud Hispaanias, kus ma elan, lisaks sellele jõusaal ja süvalihaste treening. Jaanuari viimasel nädalal […]

Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) idee Euroopa ühistest meistrivõistlustest jalgrattaspordis hakkab vilju kandma. Esimest korda ajaloos peetavad ühised Euroopa Meistrivõistlused jalgrattaspordis toimuvad Valgevenes Minskis 1.-15. augustil 2021. UEC delegatsioon käis hiljuti Miskis kohtumas võistluse korraldajate ja nende koostööpartneritega (Valgevene Jalgratturite Liit, Olümpiakomitee, Minski Linnavalitsus, Valgevene Spordi-ja Kultuuriministeerium jt), et täpsustada võistluse korraldamisega seotud detaile. Euroopa ühised meistrivõistlused rattasõidus […]

Alates 2020. jaanuarist tutvustab Eesti Jalgratturite Liit oma liikmesklubisid ja nende plaane. Esimene õnnelik oli Viljandi Rattaklubi. Sel korral avab telgitaguseid Hauka Veloklubi. Kui palju rattureid jaanuarikuu seisuga teie klubis on? Hetkel on Hauka Velokubis 29 aktiivsemat ratturit, neist 6 on noored ehk 6-18 aastastased. Millised on teie klubi selle hooaja eesmärgid, kuidas plaanite neid […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X