Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Janika Lõiv ja Greete Steinburg saavutasid Hispaanias toimuval paarides sõidetaval maastikuratta tuuri Costa Blanca Bike Race (S2) kokkuvõttes 3. koha. “ Tänane neljas etapp lõppes minu jaoks natuke kehvasti. Sõidu lõpuosas läks mõte uitama ja suutsin lenksuga ühe puu taha kinni jääda ning üle pea näoga vastu kivi kukkuda. Kokkuvõttes jäävad tuurist meelde meeletult ilusad […]

Mari-Liis Mõttus tuli Šveitsis Dübendorfis toimuvatel cyclo-crossi maailmameistrivõistlustel naiste seas 30. kohale, kaotades võitjale ringiga. Kõik kolm pjedestaalikohta hõivasid Hollandi ratturid: maailmameistriks tuli Ceylin del Carmen Alvarado (45.20), kellele vaid sekundiga kaotas Annemarie Worst. Pronksi teenis Lucinda Brand (+0.10). Mehed selgitavad maailammeistri pühapäeval. Samuti toimub homme U-23 vanuseklassi naiste sõit, kus lööb kaasa ka Kätlin […]

Janika Lõiv ja Greete Steinburg saavutasid Hispaanias toimuval paarides sõidetaval maastikuratta tuuri kolmandal etapil (50 km, sh 2050 tõusu) Costa Blanca Bike Race (S2) 3. koha (kaotus võitjale 10 minutit). „Täna startisime koos meeste eliidiga, seetõttu olid ka esimesed kilomeetrid kiiremad ning intensiivsemad. Saime stardist väga hästi minema ning sõitsime mõnda aega liidrite selja taga. […]

January 31, 2020MaastikUudised

Janika Lõiv ja Greete Steinburg saavutasid Hispaanias toimuval paarides sõidetaval maastikuratta tuuri Altea vanalinnast alanud teisel etapil  Costa Blanca Bike Race (S2) taaskord 3. koha. Tänane etapp sisaldas endast 17 km ja 700 tõusumeetrit, millest viimased 3 km olid täiesti üles mäge. Tegemist on ühe Euroopa järsema teekattega tõusuga El faro del Albir (30%). „Tänane […]

January 31, 2020MaastikUudised

Janika Lõiv ja Greete Steinburg saavutasid Hispaanias toimuval paarides sõidetaval maastikuratta tuuri esimesel etapil  Costa Blanca Bike Race (S2) 3. koha. Esimesel päeval võisteldi 55 kilomeetri pikkusel rajal ja allutati 1700 tõusumeetrit. “Rada oli üpriski tehniline ning nõudis palju osavust. Sel aastal on nii Greetel kui minul kaheamordilised rattad, mis teeb raja läbimise oluliselt kergemaks. […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X