Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


February 11, 2020MaastikMaratonUudised

Jalgrattur Maaris Meier sõlmis lepingu profivõistkonna Miranda Factory Teamiga ja temast saab Eesti esimene naissoost maastikuratta proff. “Läks aastaid, aga näe, tuli ka minu aeg profileiba süüa, olles väikse turuga riigist, ei ole see kerge isegi meessõitjatele, et lepingut sõlmida,” lausus 37-aastane Meier oma blogi vahendusel. “Ennekõike tahan ma tänada oma kõiki toetajaid ja pöidlahoidjaid, […]

Peeter Pruus saavutas Dubais toimunud 60 km pikkusel maastikusõidul HERO DUBAI HATTA teise koha. „Esimesed 20 km olid singel trail. Umbes 20. kilomeetril oli 4 km pikkune 10% tõus, kohati isegi ligi 30%, seal pidi mingi osa jalutama. Juba enne tõusu sai maailmameister Héctor Leonardo Páez León minema. Mina jälitasin Kristian Hynekiga ja tõusu lõpus […]

Eesti Jalgratturite Liidu aasta algus on olnud töine ja tänu ratturitele ka edukas. Meie profid on alustanud selle hooaja võistluskalendrit ning Tokyo olümpia punktikogumine käib juba täie hooga. Sellest aastast esimest korda ilmuva uudiskirjaga võtame iga kuu tagant kokku Liidu ja meie sportlaste tegemised ning anname infot lähitulevikus toimuva kohta. Alates sellest aastast hakkas Delfi […]

Podcastil “Jalgrattapalavik” on külas mees, kes viimased 25 aastat olnud väga otseselt Eesti Jalgratturite Liidu juhtimise juures. Peasekretärina. Teab kõike. Teoorias veel kõvem kui praktikas. Spordifilosoof. Võib diskuteerida tunde. Sel korral saime hakkama täpselt ühe tunniga. Jõudsime rääkida Eesti spordisüsteemist (eelkõige läbi jalgrattaspordi), selle võludest ja valudest. Jõudsime kitsaskohtadeni, kust kõige enam pigistab. Mida me spordis taga […]

Sel korral tutvustab oma telgitaguseid Eesti Jalgratturite Liidu liige Team Vänt Kui palju rattureid teie klubis on? Meie klubis on 13 ratturit kolmest riigist: Laurynas Arlauskas, Romet Karu, Martin Ligema, Morten Made, Taaniel Mägi, Robert Männa, Kuldar Põder, Kos, Kristo Riimaa, Mart Vainre, Rauno Viro, Mathias Väärsi & Ailar Väärtmaa. Millised on klubi selle hooaja […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X