Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Eesti Jalgratturite Liidu juhatus otsustas oma korralisel koosolekul võtta arvesse EJL-i treenerite nõukogu ettepanekut ning teatas, et tulenevalt koroona epideemiast tingitud eriolukorra piirangute ajal ei kinnitata ühtegi võistluste korraldajate poolset avaldust võistluste läbiviimise aja muutmise osas. Kuna valitsuse poolt kehtestatud eriolukorra piirangute lõppu on veel tänase seisuga võimatu prognoosida, siis on olukorra selgumiseni EJL-i kalender […]

Kultuuriminister Tõnis Lukas avaldas lootust, et mai alguses proovitakse avada vähemalt vabas õhus asuvad spordirajatised. “Kuna kehakultuur ja liikumine on tervise pant, siis ma loodan, et me saame  hakata vabaõhuspordibaase, staadione ja tenniseväljakuid kontaktivabategevuseks avama juba mai alguses,” ütles Lukas intervjuus ERR-ile. Teisipäeval arutles Lukas veel koos Euroopa Liidu spordiministritega videosilla teel COVID-19 viiruse mõju […]

April 20, 2020MaanteeMaastikUudised

Sel korral tutvustab oma tegemisi Eesti Jalgratturite Liidu liige Pärnu Kalevi Spordikool.  Kui palju rattureid teie klubis on? Pärnu Kalevi Spordikoolis käib töö kahe treeninggrupiga. Väiksemaid, kes alles alustavad sporditeed, on klubis kümne ringis. Suuremad, kellel on juba kindlamad sihid silme ees, on samuti kümne kandis. Treenereid on klubis kaks: Kaido Juurik ja Silver Schultz. […]

Rahvusvaheline Jalgratturite Liit (UCI) andis peale koosolekut oma koostööpartneritega teada mitmetest otsustest ja muudatustest, mis puudutavad rahvusvahelist jalgrattakalendrit. Rahvusvahelise maanteekalendri võistlused on peatunud esialgse 1. juuni asemel 1. juulini ning UCI WorldTouri kalender kuni 1. augustini. Rahvuslike alaliitude sh Eesti Jalgratturite Liidu poolt korraldatavad meistrivõistlused toimuvad nädalavahetusel 22.-23. august 2020. Tour de France esialgne toimumisaeg […]

April 15, 2020MaastikUudised

Podcasti “Jalgrattapalavik” stuudios on kaduma läinud ujuja, Tartust. Eks samasuguseid ole ennegi olnud, aga tema on Eestis ainus, kes jõudnud hilisemalt jalgrattaspordis Euroopa meistritiitlini. Jutt käib Allan Orasest, praegusest ärimehest, Moomoo spordiriiete brändi loojast. Jalgrattaga sina peal alates 1988. aastast. Taasiseseisvumise esimesel kümnendil võistles amatöörina Prantsusmaal ja Itaalias. Aastatuhande vahetusel oli lähedal profiks saamisele, aga saatuse […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X