Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Hispaanias peetud teise kategooriaga olümpiakrossi võistlusel Copa Catalana Internacional BTT Biking Point Corro D’Amunt pälvis Mari-Liis Mõttus eliitnaiste klassis kolmanda koha. Üldarvestuses oli eestlanna neljas. Võidu pälvis 19-aastane hispaanlanna Marta Cano Espinosa (Primaflor Mondraker Racing Team) ajaga 1:16.19. Eliitnaiste klassis olid parimad tšehhitar Karla Löffelmann (1:18.29), hispaanlanna Nuria Bosch Pico (1:19.07) ja Mõttus (1:20.43). „Seekord […]

March 25, 2024MaastikMaratonUudised

Portugali maratonide karikasarja avaetapil Mortaguas pälvis Maaris Meier (SAGIPER/NSCP Mortagua) teise koha. Meier kaotas võitjale, Melissa Maiale (Guilhabreu MTB Team; 3:35.14) üheksa minuti ja kaheksa sekundiga. Kolmanda koha teenis Celina Carpinteiro (CDASJ/Cyclin Team/Municipio Albufeira; +14.38). „Seekord toimus maraton minu klubi kodulinnas, seega ei olnud väga varianti seda võistlust vahele jätta,“ kirjutas Meier oma blogis. „Giidina […]

Ameerika Ühendriikides Temeculas korraldatud Orange Seal Pro Cup p/b Vailocity võistlusel (UCI C1) sai Merili Sirvel (Trey Trek Team) eliitnaiste konkurentsis nii lühirajasõidus kui olümpiakrossis 10. koha. Olümpiakrossis pälvis eliitnaiste klassis võidu ameeriklane Haley Batten (Specialized Factory Racing; 1:18.14), jättes selja taha kanadalanna Jennifer Jacksoni (LIV Factory Racing; 1:20.59) ja kaasmaalanna Gwendalyn Gibsoni (Trek Factory […]

Eesti Jalgratturite Liit korraldab 5.-7. aprillini 2024 Leedus Panevezyses treenerite EKR 3-5 erialalise taseme ja täiendkoolituse teemal “Noorte jalgratturite erialane ettevalmistus velotrekil”. Koolituse eesmärgiks on anda ülevaade jalgrattaspordi erialalise ettevalmistavate treeningute võimalustest velotrekil.  Kolmepäevane täiendkoolitus viiakse läbi nii teoreetilise kui praktilise õppe vormina ühildades praktiline osa noorte treeninglaagriga. Kursuse maht on 15 akadeemilist tundi. KAVA: […]

Mullu Eesti parimaks naisratturiks valitud Janika Lõiv lõpetas koostöö Hollandi profiklubiga KMC Ridley MTB Racing Team ning jätkab olümpiahooajal treenimist ja võistlemist omal käel. „Kui ma tiimiga poolteist aastat tagasi liitusin, siis lootsin, et suudan nende abiga enda sportlikus tasemes sammu edasi teha. Tagantjärgi tuleb aga tunnistada, et see ei õnnestunud,“ ütles Lõiv. „Juba eelmise […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X