Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


June 17, 2020MaastikUudised

Kahel esimesel Estonian Cup rattamaratoni sarja uudsel sõidul ehk virtuaalse arvestusega etapil on selgunud vahekokkuvõtte liidrid. GP üldarvestuse põhjal hakkab Hawaii Express liidrisärki kandma Toomas Lepik ja Subaru liidrisärki Maris Lillep. Gardena maratoni liider on Romet Pajur ja Jetoili poolmaratoni liider Urmas Kajo. ArcticSport vahefiniši ja Põltsamaa vahefiniši arvestuses juhib Toomas Lepik. HansGrohe kiirenduskilomeetrit juhivad […]

Sel aastal on Eesti Jalgratturite Liidu juhatus võtnud vastu otsuse toetada senisest enam Eesti naisrattureid ja nende järelkasvu. Hooaja lõpuni tegeleb naisratturite treenimisega Audentese Spordikooli treener Andri Lebedev. Meie naisratturid kogunesid Lõuna-Eestis Otepääl, et üheskoos treenida ja vormi testida. 13.-20. juunil Marguse Spordibaasis toimuvas laagris osalevad: eliitklassi naisratturid Greete Steinburg, Mari-Liis Mõttus ja Mae Lang, […]

June 15, 2020MaastikUudisedXCO

juulil toimuvad Lähte terviseradadel (Tartu vallas, Tartumaal) ARENS EESTI MEISTRIVÕISTLUSED MAASTIKURATTAKROSSIS. Eesti Meistrivõistlustel (EMV) ja esivõistlustel on osalemisõigus vaid kehtivat EJL litsentsi omavatel ratturitel. EMV-d olümpiakrossis (XCO) viiakse läbi järgmistele vanuseklassidele: M/N16; M/NJ; MU/NU; ME/NE, Sen 1-8. Sportklassis (1991-2001) selgitatakse EJL 2020. a võistlusreglemendi alusel välja Eesti esivõistluste võitjad. Oma osalemise on kinnitanud  ka olümpiakandidaat […]

Maikuu tõi meie igapäevaellu pisut vabadust ja positiivseid uudiseid. Eriolukord kuulutati lõppenuks ja tuli kaua oodatud informatsioon spordivõistluste kohta. Alates mai- ja juunikuust on lubatud väiksemad spordivõistlused kuni 100-le inimesele (koos korraldava personaliga) ning juulist on lubatud juba suuremate osalejate arvuga kogunemised. EJL-i pausil olnud võistluskalendri avas Lõuna-Eesti populaarne eraldistardisõit Transtar temposari. Esimest korda ajaloo […]

June 4, 2020MaastikUudised

Koroonaviiruse pandeemia valguses teatas Rahvusvaheline Jalgratturite Liit (UCI), et Trentino piirkonna piirangute tõttu ei ole võimalik siiski 11.-13. septembrini Itaalias Val di Soles olümpiakrossi MK-etappi läbi viia. Trentinos on keelatud korraldada kõiki rahvusvahelisi spordivõistlusi kuni 15. oktoobrini. Val di Soles pidid maastikuratturid võtma mõõtu nädal peale Šveitsis Lenzerheide’is toimuvat MK-etappi. Korraldajad ja UCI tegid tihedat […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X