Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Eesti Lahtised Meistrivõistlused mäestlaskumises toimuvad Kiviõli Seikluskeskuses Eesti meistrid selgitatakse välja võistlusklassides ME/NE/MJ ja MSEN. Võistlus algab kell 14.00 Stardis on ka läbi aegade Eesti üks parimaid maastikurattureid Maaris Meier. Maha saab peetud 2020 aasta kõige kurjem laskumis võistlus Kiviõli tuhamäe motokeskuse poolsel nõlval. Juhendiga saab tutvuda SIIN Video SIIN FB üritus https://www.facebook.com/events/898554460507089/ Täpsem: Juho Mattus, tel. 51905057, e-mail: juho.mattus33@gmail.com

Sel pühapäeval stardib Bosch Eesti Maastikurattasari ja käesoleva hooaja esimene etapp, 18. Rakvere Rattamaraton, toob starti praktiliselt kogu Eesti maastikuratturite koorekihi. Põhisõidule on registreerunud üle 600 ratturi, kelle hulgas tulevad stardijoonele valitsev Eesti rattamaratonide meister Peeter Pruus (Torpado SüdTirol) ja Eesti olümpiakrossi meister Martin Loo. Neile pakuvad tugevat konkurentsi kahel eelmisel hooajal kogu sarja võitnud […]

June 29, 2020MaastikUudisedXCO

Husqvarna Eesti olümpiakrossi karikasarja III etapp – Valgehobusemäe XCO toimus Valgehobusemäe suusa- ja puhkekeskuse XCO rajal. Lisaks juba teatud-tuntud ränkrasketele tõusudele ja julgust ning osavust nõudvate tehnilistele elementidele saabus võistlejaid proovile panema ka erakordselt kuum suveilm.  Sarja korraldajatel on eriline heameel tõdeda, et laste- ja noorteklasside osavõtjaskond näitab pidevat kasvutrendi. Samasugust heameelt valmistas meie eliitklasside […]

June 22, 2020MaastikUudisedXCO

Pirita Spordikeskuses anti start Husqvarna olümpiakrossi karikasarja teisele etapile. Mõnusa suveilmaga sõidetud etapil võidutsesid eliitklassis Mari-Liis Mõttus Haanja Rattaklubist  ja Peeter Pruus Torpado Südtirolist. Pruusi võiduajaks oli 1:16,33. Pjedestaali madalamad astmed hõivasid Markus Pajur (Tartu2024/BalticChainCycling.com 1:18.48) ja Gert Jõeäär (CFC; 1:19.07). Mõttuse järel pälvis teise koha Kätlin Kukk (Kalevi Jalgrattakool) ja kolmanda Merili Sirvel (Rakvere […]

June 22, 2020MaastikUudised

„Täiustatud Valgehobusemäe etapi rada on võrreldes eelmiste aastatega saanud juurde mitmekülgsust. Mitmeid rajalõike on muudetud kiiremaks, lisandunud on tehnilisi elemente ja kindlasti panevad raja arvukad tõusud koos suviselt kuuma ilmaga võistlejate füüsised maksimaalselt proovile. Erilise hoolega on mõeldud ka kõige nooremate osalejate peale. Vanuseklasside M/N10 ja M/N12 põngerjatel on võimalik tunda kõiki XCO raja võlusid […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X